Studievalg og videregående studie

Professionsbachelor

23. november 2009 af DinGoLinGo (Slettet) - Niveau: Universitet/Videregående

Hey allesammen !

Er igang med at læse til markedsføringsøkomom, og skal her om en uges tid til at vælge valgfag. Min fremtidige plan er at læse en bachelor på CBS bagefter, men er sku lidt i tvivl. Sagen er at man kan læse en professionsbachelor i international handel og marketing på min egen skole, hvilket jeg synes lyder ret interessant. 

Men hvad står man bedst med en professionsbachelor eller en bachelor fra CBS, når man engang er færdig ?   


Brugbart svar (1)

Svar #1
24. november 2009 af 150972 (Slettet)

Bachelor fra CBS.


Brugbart svar (1)

Svar #2
25. november 2009 af emul0c

 Bachelor fra CBS vil jeg også mene. Specielt hvis du finder ud af, at du faktisk gerne vil gå skridtet videre og tage en kandidat bagefter, så vil en "rigtig" bachelor være essentielt.


Brugbart svar (1)

Svar #3
27. juli 2010 af Frøkenbinau (Slettet)

Hej, jeg vil meget gerne høre om du har fundet ud af mere? Kan man ikke tage en kandidat når man er professionsbachelor??


Brugbart svar (1)

Svar #4
19. august 2010 af emul0c

#3

En proffesionsbachelor er ikke en universitetsgrad og derfor kan man (med 99,9% sikkerhed), ikke læse en kandidatgrad henover en proffesionsbachelor.


Brugbart svar (1)

Svar #5
29. juni 2011 af RX (Slettet)

hvordan ser fremtidsmulighederne ud for en professionsbachelor i offentlig administration?


Brugbart svar (1)

Svar #6
29. juni 2011 af volcom1

 Jeg vil lige tilføje at de tit er muligt at læse kandidat efter proffesionsbachelor. Et eksempel er hvis du har læst diplom ingeniør på fx DTU. Dette giver adgang til samme kandidat som hvis du havde en kandidat inden for samme retning. Sygeplejesker har også mulighed for at læse en kandidat efter endt uddannelse. Så det at en proffesionsbachelor ikke giver adgang, skal undersøges fra uddannelse til uddannelse


Brugbart svar (1)

Svar #7
29. juni 2011 af Zalam (Slettet)

Hvis du drømmer om en kandidat senere er den mest direkte vej at tage på CBS "så hurtigt som muligt". 

Du kan godt få en kandidat med en professionsbachelor MEN det kræver du får merit for alt og måske skal du supplere med et enkelt eller to fag for at få lov til at starte på kandidaten. Så det kan være mere besværligt at tage professionsbacheloren.  

Forskellen på en professionsbachelor og en "uni" bachelor er i øvrigt primært at der på på "uni" bacheloren er krav om underviserne forsker ved siden af.
På en professionsbacheloruddannelse kan man godt undervisere som kun underviser og ikke laver forskning. 


Skriv et svar til: Professionsbachelor

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.