Psykologi

udviklingsfaser vs personlighedsmodel

13. april 2010 af dovada1 (Slettet) - Niveau: C-niveau

Hej.

E der nogen der kan hjælpe mig med at forklare hvordan Freuds 3 første udviklingsfaser hænger sammen med personlighedsmoddellen.

Ville hjælpe gevaltigt :-)

dovada


Brugbart svar (2)

Svar #1
13. april 2010 af klotte (Slettet)

Hvilken en af de 3 freud personlighedsmodeller arbejder du med .....den hvor overjeget er delvist ubevidst eller den med en førbevidsthede oder was ?

Spørg lige lidt mere specifikt


Svar #2
13. april 2010 af dovada1 (Slettet)

Hej

 Feruds udviklingsfaser=den orale,den anale og den falliske-ødipale...hvordan hænger den sammen med hans personlighedsmodel..=Derèt.Jegèt  og over Jegèt . Det er spørgsmålet jeg har fået, og jeg forstår ikke lige hvad læreren mener..og hvordan det skal formuleres


Brugbart svar (2)

Svar #3
15. april 2010 af ramme2 (Slettet)

Spædbarnets personlighed består udelukkende af ID'et, der er den medfødte del af personligheden. I løbet af den anale fase (1½-3 år) udvikles også barnets ego og på et meget lavt plan begynder også superegoet (overjeget) at udvikle sig. Det er de normer og regelsæt der kommer fra barnets omgivelser. I den ødipale fase (3-6år) udvikles superegoet. Ens kønsidenditet udvikles ligeledes i den ødipale fase. I følge freud er en meget stor del af ens personlighed færdigudviklet i den ødipale fase. Mange senere psykoanalytikkere som Ericson mener, at personligheden fortsætter med at udvikle sig lang tid efter den Ødipale fase.

    


Svar #4
15. april 2010 af dovada1 (Slettet)

Hejsa...

1000 tak for hjælpen...nu forstår jeg det...


Skriv et svar til: udviklingsfaser vs personlighedsmodel

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.