Studievalg og videregående studie
Religionsvidenskab
Jeg kom desværre ikke ind på¨Antropologi-studiet og er selvfølgelig skuffet, men en lang gåtur har hjulpet på humøret. Jeg vil i hvert fald gerne udvide mine muligheder for næste år og religionsvidenskab lyder egentlig ganske tiltalende.
Jeg skal i så fald suplere op med et fag. Og har i denne sammenhæng et spørgsmål
Specifikke adgangskrav er dansk A, engelsk B, yderligere et fremmedsprog (begyndersprog A / fortsættersprog B) samt enten historie B, idehistorie B eller samtidshistorie B. Alle fag skal være beståede.
Ville det fx være godtaget, hvis jeg læste Arabisk(på B-niveau, har linket til det nede under)
Svar #1
30. juli 2010 af JKaram (Slettet)
Nej den går ikke, da det skal være på A-niveau når det er begyndersprog.
Hvad er det du mangler af fag?
Karam
Svar #2
30. juli 2010 af Djemba (Slettet)
Når okay. Jeg mangler bare et sprog?
Hvis vi antager at jeg eksempelvis ville suplere op med tysk, så skal det jo være på forsættersprog B. Det udbydes vel næsten alle steder. Vil lige kigge rundt, skal jo snart få tilmeldt mig. Og er spørgsmålet om tidsrammen jo også væsentligt.
Svar #3
30. juli 2010 af Djemba (Slettet)
Hvilken vej skal man så gå? Fra C-B eller fra 0-B. Jeg går udfra at man forventer i C-B at man rent faktisk kan det grundlæggende, hvilket jeg jo absolut ikke kan, så det må vel være fra 0-B som er vejen frem?
Svar #5
30. juli 2010 af Djemba (Slettet)
Godt nok. Så må jeg hellere få mig tilmeldt. Vil dog prøve at finde et sted, hvor man har lidt flere timer af gangen, så det er spredt over to dage og ikke tre.
Karam - dit lille orakel:) Hvor mange timer skal man egentlig have for at kunne modtage SU?
Svar #6
30. juli 2010 af JKaram (Slettet)
Supleringskurser er 16, mens normalt STX/HF/HHX (you get the point) vist er 26-27 tror jeg.
Karam
Svar #7
30. juli 2010 af Djemba (Slettet)
Til supplering
Du kan også få SU, hvis du skal supplere din gymnasiale eksamen med særlige enkeltfag for at blive optaget på en videregående uddannelse.
Det forudsætter, at du ikke tidligere har gennemført fagene på samme niveau. Du skal have mindst 16 undervisningstimer om ugen, og suppleringen skal vare mindst 1 måned - dog kun 3 uger hvis forløbet starter og slutter i august.
Måske jeg kan være med her, hvis jeg fx tager et fag til, bare for at få mere viden. Fx kunne jeg tage religion på B-niveau, det ville også være meget relevant i forhold til religionsvidenskab-studiet.
Svar #8
30. juli 2010 af Djemba (Slettet)
Du var hurtigere. Mon de ville acceptere at man tog et fag til, for at komme op på de 16timer og så på den måde ville modtage SU? Eller er den vej ikke pæn nok i kanten til at kunne få SU. For det er jo et sprog jeg skal bruge.
Svar #9
30. juli 2010 af Djemba (Slettet)
Man kunne jo også tage et halvt år med 0-c og så fra c-b. Det er jo en smagssag.
Svar #10
30. juli 2010 af JKaram (Slettet)
Ja, det tror jeg godt du ville kunne, men er ikke sikker.
Karam
Svar #11
30. juli 2010 af klotte (Slettet)
Djemba- hvorfor tager du så ikke bare arabisk også .....bare fordi det ser godt ud på en kvote 2 ; )
Svar #12
30. juli 2010 af Djemba (Slettet)
@Klotte
Det sidder jeg i skrivende stund faktisk og overvejer. Det kommer jo lidt an på, hvor meget jeg foretrækker Antropologien(gør jeg)i forhold til religionvidenskaben, som også lyder som noget der kan passe mig.
Jeg tænker også på min økonomiske situation. Der skal gerne være plads til noget arbejde, har noget gæld som jeg passende kunne komme af med inden studiestart, ikke voldsomt gæld, men bare sådan så kontoen står i "nul"
Man kan aldrig vide sig sikker, men at religionsvidenskab skulle komme til at stige med en hel karakter til næste år, det virker jo ikke ret plausibelt for at sige det mildt. Så betragter den som mere eller mindre sikker, hvis altså jeg får taget tysk og selvfølgelig består det, ellers kan det jo være ligemeget. Men går aldrig efter kun at bestå eller det der minder om det, så det skal nok gå. Skal generelt til at beslutte mig for min årsplan, for skal have det bedste ud af året og jeg skal være sikker på at komme ind næste år, ellers pakker jeg mine frugter og skrider:)
Svar #13
30. juli 2010 af Economist (Slettet)
#11 Ydermere skal man vist vælge imellem at lære arabisk, græsk, latin eller hebraisk på studiet, og så er det jo lækkert enten at have et stort forspring med arabisk eller at vælge et nyt sprog og dermed kunne to af dem. :-)
Jeg har en veninde, der skal studere religionsvidenskab i Århus, og de skal i hvert fald vælge sprog.
Svar #14
30. juli 2010 af Djemba (Slettet)
Ingen tvivl om at det kunne være en lækker fordel. Men tror jeg holder mig til et enkelt sprog og får det bedste ud af det og så er der rigelig med plads til at få tjent nogle penge og få læst noget bøger og blive(endnu mere)dygtigere.
Svar #15
31. juli 2010 af Anna Julie Juhl (Slettet)
Jeg er selv igang med at supplere fag her i sommerferien men hvis du skal supplere over en længere periode og vil have 16 timer om ugen for at modtage SU skal du være opmærksom på at du SKAL skrive hvilken uddannelse du vil søge ind på for at de kan se om det fag du søger er en betingelse for optagelse. Det betyder at du ikke kan vælge fuldstændig frit på alle hylder med hensyn til fag nummer to. Men hvis du finder et fag som er aktuelt i forbindelse med en eller anden uddannelse (behøver ikke være en uddannelse du egentlig har tænkt dig at søge) så skriv blot denne uddannelse på som 1 af de 3 mulige, der er nemlig intet bindende i det du skriver der.
Håber du forstår selvom det måske er lidt indviklet.
Svar #16
31. juli 2010 af Djemba (Slettet)
Nej. Det er skam forståeligt. Eksempelvis kunne jeg jo tage matematik på B-niveau, da det ville være adgangsgivende til en uddannelse som fx Sociologi, som ville være min 3 priotet, skulle jeg vælge at søge flere end de to andre.
Tak for ideen. I øvrigt fedt som dit mellemnavn er beslægtet med dit efternavn:)
Tror dog jeg nøjes med at tage et sprog. Det er mere overskueligt og det skulle være mærkeligt at religionsvidenskab skulle stige en hel karakter til næste år, når den allerede er blevet hævet en del.
Svar #17
01. august 2010 af Anna Julie Juhl (Slettet)
Ja det ville være en mulighed med matematik..
Hehe for at gøre det med navnene endnu mere komplet har jeg faktisk endnu et mellemnavn som starter med A så mine initialer er AJAJ ;)
Ja det er mere overskueligt med en enkelt ting at koncentrere sig om, selvom matematik på B niveau nu også er en god baggrund at have da den åbner rigtig rigtig mange døre. Men ja hvis du er sikker på at religionsvidenskab er det du ville det da være mærkeligt hvis snittet steg så meget at du ikke kan komme ind næste år.
Held og lykke i hvert fald.
Forresten så kan du på gsdanmark.dk se hvor de tilbyder nogle af de forskellige kurser.
Skriv et svar til: Religionsvidenskab
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
