Studievalg og videregående studie
Uventet afslagsbrev!!!
Jeg har ligesom så mange andre idag ventet på brev fra universitetet. Jeg har hele tiden følt mig sikker på at bliver optaget da jeg har søgt 3 prioriteter, alle yderst realistiske mht gennemsnit.
Jeg har idag modtaget et afslagsbrev, som siger at jeg ikke er optaget på nogle af de 3 uddannelser. Dette er jeg helt forundret og frustreret over, da mit snit er en del højere end de offentliggjorte snit på alle 3 uddannelser. Jeg opfylder alle krav, og har overholdt fristen... Nogen der har hørt om lignende fejl fra KU eller andre??? Jeg kan ikke henvende mig til nogen før på mandag, og min bekymring er hvordan ku håndterer det når det højst sandsynligt er en fejl i systemet??
Svar #1
30. juli 2010 af Mads1980 (Slettet)
Nogen der har hørt om lignende fejl fra KU eller andre??? Jeg kan ikke henvende mig til nogen før på mandag, og min bekymring er hvordan ku håndterer det når det højst sandsynligt er en fejl i systemet??
Opfylder du både krav til snit, adgangsgivende fag (nogle uddannelser har højere krav en bare bestået et adgangsgivende fag) samt tidsfrister, så lyder det unægtelig som om der er sket en fejl.
Kan du ellers dokumentere din ret til en studieplads, så tror jeg at det nok skal løse sig. Om det ligefrem betyder at man vil udvide antallet er studiepladser ved jeg ikke, men man vil formentlig (og forhåbentlig) gå meget langt for at finde en tilfredsstillende løsning.
KU er en meget stor institution med mange ansatte, men jeg har kun mødt velvilje og hjælpsomhed hos dem jeg har henvendt mig med et problem af den ene eller anden art.
Svar #2
30. juli 2010 af klotte (Slettet)
Kontakt KU - hvor der er systemer sker der menneskelige fejl - du skal nok komme ind.
Svar #3
31. juli 2010 af Stallknecht (Slettet)
Læs evt. mit indlæg (Inde eller ej!?!)
Jeg oplever lige PT. noget i samme stil. Men der ikke andet at gøre end at ringe til KU og høre hvad der er sket?
Svar #4
31. juli 2010 af Economist (Slettet)
Ja. Jeg har en kammerat på jura, der søgte ind sidste med et snit på over 11. Han fik også afslag og undrede sig gevalidigt over det. Da han ringede og snakkede med dem på universitetet, erkendte de dog straks, at der var sket en fejl og garanterede ham en plads - også selv om studiet jo forlængst var fyldt op, hans fejl var det jo ikke.
Derfor - ring, ring og ring!
Svar #5
31. juli 2010 af stineolsen (Slettet)
Det beroliger mig virkelig at høre jeres svar! jeg møder personligt op first thing mandag... tak!
Svar #7
01. august 2010 af stineolsen (Slettet)
Du har måske ligeledes fået et afslagsbrev som du mener er en fejl??
Svar #10
03. august 2010 af stineolsen (Slettet)
Hej Jeppe,
Jeg mødte op på KU igår. der var enormt meget tryk på, og følte på ingen måde at jeg blev taget serisøt med min henvendelse. min "sag" blev lagt i bunken, og jeg har endnu intet hørt. her til morgen ringede jeg så, og kom endelig igennem. Endelig fik jeg så fat i en der tog sagen i egen hånd, og det er åbenbart en fejl der ofte sker ved elektroniske ansøgninger (great!). Jeg fik at vide at jeg selvfølgelig skulle prøves som alle andre, så de går videre med det. Så nu håber jeg at alt ordner sig.
Det undrer mig enormt at KU kan havde åbningstider der hedder 10-15 i disse tider?
Svar #11
03. august 2010 af Moderatoren
Jamen så er der håb:-) Godt du tog sagen i egen hånd.
"Det undrer mig enormt at KU kan havde åbningstider der hedder 10-15 i disse tider?"
- Ja, det virker absurd hvis der er så meget pres på.
Skriv et svar til: Uventet afslagsbrev!!!
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
