Geografi

Oversvømmelser i Australien

17. januar 2011 af Pulchrum (Slettet) - Niveau: B-niveau

 Goddag, alle sammen!

Nogen der kan forklare mig årsagen til de voldsomme oversvømmelser, der foregår netop nu i Austalien, rent naturgeografisk?

Altså jeg ved det har noget med La Niña at gøre osv.

Men en uddybning ville være en kolossal hjælp!

Tak på forhånd, Pulchrum!


Brugbart svar (2)

Svar #1
17. januar 2011 af Oblectamentum (Slettet)

Havtemperaturen falder

I virkeligheden, forstærker La Niña bare det, der normalt sker i det østlige Australien på denne her tid af året, nemlig at regntiden sætter ind, fortæller DR’s vejrredaktør Jesper Theilgaard.

Normalt kommer det kolde vand op fra det dybe hav og samler sig ved den Sydamerikanske kyst. Her bliver det trukket over mod Australien af de østlige passatvinde.

Efterhånden som det kolde vand når Australien, bliver det gradvist varmet op undervejs. Der samler sig regn langs den Australske østkyst på grund af opvarmningen fra det varme havvand, mens det som regel holder tørt langs den Sydamerikanske stillehavskyst, hvor havet er koldt.

Stærkere vinde

En La Niña viser sig ved, at havtemperaturerne i det centrale og østlige, tropiske Stillehav falder ned til hele 2°C under normalen, og dermed gør temperaturforskellen i det østlige og vestlige Stillehav endnu større end normalt. Det giver større forskelle i lufttrykket, fordi kold luft er tungere end varm luft.

Den forskel gør de nordøstlige passatvinde stærkere, så den trækker mere varm og fugtig luft ned langs den australske kyst og dermed skaber større regnskyer og mere nedbør. Nedbør, der altså i denne omgang har skabt store, ødelæggende oversvømmelser.

Ramt af tropisk storm

La Niña sætter ind med mellem to og syv års mellemrum, så den ekstra kraftige regntid er som sådan ikke noget, australierne ikke har prøvet før. Grunden til, at oversvømmelserne i det østlige australien er blevet så omfattende er, at området i julen blev ramt af den tropiske storm Tasha.

Normalt vil oversvømmelser fra en tropisk storm forsvinde i løbet af få dage, men da regntiden altså er stærkere end normalt på grund af La Niña har det ikke været muligt at få vandet væk.

- Floderne kan tage en vis mængde regn, men i øjeblikket kan de ikke følge med. Og det er ikke til at sige noget om, hvornår situationen bliver bedre, fortæller Jesper Theilgaard.

Normalt fortsætter regntiden til februar eller marts, men australierne kan håbe, at regnen i det mindste ikke vil fortsætte så kraftigt som i øjeblikket.

La Niña – Pigen - er i øvrigt modstykket til det mere kendte vejrfænomen El Niño – Drengen - i det tropiske Stillehav. De to fænomener forekommer på skift.
 

Taget fra - http://www.dr.dk/Nyheder/Vejret/2011/01/11/130154.htm

Håber det kan bruges.


Svar #2
18. januar 2011 af Pulchrum (Slettet)

 Fantastisk! Du er en guttermand!

Hvis andre gerne vil hjælpe også, er de mere end velkommen!


Skriv et svar til: Oversvømmelser i Australien

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.