Matematik

Tal

17. februar kl. 14:11 af sille1122 - Niveau: 9. klasse

Morgenmadsproduktet "sundkiks" sælges i bokse med 0,8 kg og 1,5 kg.

En 0,8 kg boks koster 15,00 kr. En 1,5 kg boks koster 28,90 kr.

Hvilken boks kan det bedst betale sig at købe?

- Vis hvordan du regner

Tak på for hånd


Brugbart svar (0)

Svar #1
17. februar kl. 14:12 af mathon

      Beregn kiloprisen i begge tilfælde og sammenlign.


Brugbart svar (0)

Svar #2
17. februar kl. 15:35 af OliverHviid

15,00/0,8=...

28,90/1,5=...

sammenlign priserne.


Skriv et svar til: Tal

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.