Fransk

Repetition?

25. maj 2005 af jemf (Slettet)
Hej allesammen..
Fransk eksamen i 9. står for døren (skal op på tirsdag, skal dog også repetere engelsk), så jeg vil repetere i dag og i morgen (og hvis det bliver nødvendigt også i overmorgen).
Men hvad vil i foreslå at repetere? Det skal helst ikke være på et ALT for svært niveau, da jeg IKKE er god til fransk..
Så post løs:)
Og på forhånd mange tak:)

Brugbart svar (0)

Svar #1
25. maj 2005 af Mads (Slettet)

Det jeg vil anbefale dig at repetere er nok hovedsageligt for at undgå at lave de mest basale fejl.
Da det "kun" er 9. klasse, er det nok hovedsageligt verbalbøjningen der forventes at være fuldstændig på plads.
Men det er også utroligt vigtigt at du har nogenlunde styr på at bøje både navneorod og tillægsord rigtigt efter både tal og køn.
Ellers er det vel egentlig bare at øve sig i at tale i en lind strøm.
Lad være med at være alt for selvkritisk. I 9.klasse handler det mest om at kunne begå sig nogenlunde, og ikke så meget hvor superintelligent det man siger er.

Men det er hvad sådan på stående fod vil anbefale dig at repetere.
Håber det hjælper

Mads

Brugbart svar (0)

Svar #2
25. maj 2005 af natgizzer (Slettet)

Jeg er enig med Mads.

Det er vigtigt at have styr på:

kongruens
maskulin vs. feminin
bøjninger
tiderne

osv.

Lær evt. nogle "gummisætninger" udenad til hvert emne hvis du ikke er særlig god til fransk og derfor kan have svært ved at formulere dig korrekt på stående fod.

Skriv et svar til: Repetition?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.