Studieretningsprojekt/-opgave (SRP/SRO)
vedr. Identificering af Snyd
Hej,
Jeg havde en lille diskussion med min kammerat fra klaasen vedr. SRP, SSO, DHO. Jeg undrede mig over hvorfor ialverden man ikke skulle aflevere f.eks. SRP, SSO, DHO elektronisk, da det er lettere at identificere snyd via deres program.
Nu til mit spørgsmål: Hvordan kan de så identificere snyd, hvis de ikke har den elektronisk? Jeg vil mene det vil være bedre at aflevere ens opgaver elektronisk, sådan at man f.eks. ikke kan bruge ens storebrors tidligere bedømt opgave fra forrige år? der må der være en måde de kan finde ud af det på selvom de kun har den i udprintet papir format eller...?
Svar #1
10. december 2011 af YesMe (Slettet)
jeg er enig med din tankegang. det er for plat synes jeg. måske er det nok fordi, at "tricke" med dem, som tror, at der ikke er nogen plageringskontrol.
Svar #2
10. december 2011 af SuneChr
Man kunne forestille sig, at der i papirudgaven udtrækkes særlige passager, med en usædvanlig eller professionel udtryksform, hvorefter det digitaliseres og behandles i programmet. Rutinerede censorer vil hurtigt kunne fatte mistanke i det læste.
Svar #3
10. december 2011 af charistian (Slettet)
hmm... De rutinerede Censorer kan vel ikke identificere snyd hvis man har taget f.eks. sin store brors opgave og udgivet den for sit eget. hvis de skulle bruge deres program "plagiat kontrol" bliver de vel nød til at have den i en elektronisk udgave. Hvis de bruger deres program, så scaner det jo kun hele nettet igennem, så længe den ikke er inde på nettet, så kan man ikke blive taget for snyd. Der må være en eller anden måde, for ellers virker det ikke særlig gennem tænkt...
Svar #4
11. december 2011 af andre16 (Slettet)
Det er en demo af det progam lærene/censor bruger til at identificere snyd.
https://secure.urkund.com/beta/view/4210713-632459-994257
Svar #5
11. december 2011 af msblackiie (Slettet)
På min skole scanner de opgaven ind og sender det til et eller andet firma i Sverige...... Ved ik om det er en skræmmehistorie, men hvorfor ikke......
Svar #6
11. december 2011 af ChristopherGrandjean (Slettet)
Måske har de en hemmelig base hvor de har alle danske studerendes SRP'er liggende digitalt, og kan på den måde matche de nye med de gamle, og se om der er plagieret!!!
Svar #7
11. december 2011 af msblackiie (Slettet)
Svar #8
11. december 2011 af msblackiie (Slettet)
Svar #9
11. december 2011 af charistian (Slettet)
Hvis de har en hemmelig data base, hvor de opbevare alle danske studerendes SRP opgaver, hvorfor i alverden beder de ikke om at sende den elektronisk. De beder kun om 3 eksemplarer i papirformat til lærer, censor og vejleder. Det vil jo tage alt for lang tid at scanne 20 siders srp afleveringer fra alle elever manuelt og sende det til deres program. Jeg kan godt se at de kan identificere snyd hvis man har taget noget fra nettet, da deres program scanner hele nettet. Vil det så sige at man kan tage sin søsters srp og slippe af sted med det- hvis det er tilfældet, så synes jeg ikke det virker særlig gennemtænkt.
I min diskussion med min kammerat, mente jeg at der nok vil være en eller anden måde de ville finde ud af det på selvom de ikke havde den elektronisk. Men til det svarede han bare, "hvordan vil de finde ud det hvis de ikke har den eletronisk, og hvis man ikke har taget noget fra nettet, men derimod taget sin søsters opgave." Det fik mig til at tænke over emnet hele dagen...
Svar #10
11. december 2011 af msblackiie (Slettet)
Svar #11
11. december 2011 af YoungSlowy (Slettet)
#9
"hvordan vil de finde ud det hvis de ikke har den eletronisk, og hvis man ikke har taget noget fra nettet, men derimod taget sin søsters opgave."
- Hvad nu hvis søsteren havde taget noget fra internettet?
Svar #12
18. december 2011 af preuthun (Slettet)
Det såkaldte "hemmelige" firma i sverige, er blot Urkund. Det er et svensk firma der scanner jeres opgaver, og sammenligner med relevans på nettet.
Svar 4 af andre16
kom med en demo til programmet.
Så ja jeres lærer kan se om i snyder, men urkund har ikke adgang til Studienet, da det er en betalingsside. Så hvis i virkelig vil snyde må i ofre nogle klejner :)
Svar #13
26. december 2011 af Syncro (Slettet)
@Svar#12
Havde stilt noget i sammeretning af spørgsmål, men ikke helt igen.
Så dvs at en opgave der er købt gennem studienet ikke kan scannes? hvordan kan dette være tilfældet?
Det er trods alt en database på nettet?
og derudover har jeg da ofte googled noget og endt på studienet, hvor den har fundet en passage eller noget af det jeg har valgt at søge om, om det var en opgave eller ej?
og dernæst har jeg hørt at lærene har en 'hånd-scanner' til at scanne siderne igennem som på den måde tjekker nettet, er dette bare for at skræmme os eller hvad? og det os var den de brugte for at tælle antal tegn i en opgave som skal opfyldes som fx SRO, SSO, DHO og SRP. (synes selv det virker lidt langt ude at skulle bruge tid på dette)
Og sidst men ikke mindst :p
Fleste skoler har da papirformet Større opgaver, de kan vel bare fx tage en passage fra min afleveret opgave skrive det i word og sende til urkund?? eller ville det ikke være præcist nok? skal det være noget større kontekst? og hvordan kan folk være sikre på at urkund ikke kan scanne udprintet filer der er blevet scannet?
Just wondering :p
Ps. Undskylder på forhånd for stavefejl + grammatik klokken er 01. og faldt bare lige over debatten og ville komme med noget :p
Svar #14
29. december 2011 af Stjernekasteren (Slettet)
men tænker også lidt hvor længe lærerne lige bruger på at rette hver enkelt opgave? De tjekker jo ikke alle for snyd - det ville tage alt, alt for lang tid.
Er det ikke rigtigt opfattet at lærerne faktisk gennemgår stort set hele ens litteraturliste? Og derefter vurderer om der er noget, der virker mistænkeligt?
Dog kan jeg ikke se hvordan man, hvis man f.eks. har omskrevet et eller andet, kan blive taget for det. Det er jo ens egne ord? Derudover synes jeg tit der bliver brugt som argument at mistanken opstår, når opgaven virker for "professionel". Dette er jo slet ikke altid tilfældet?
Forstår faktisk ikke rigtig hvordan mistanken om snyd opstår og synes der er for mange skrækhistorier - er sgu selv pisse bange hele tiden, fordi der går rygter om at man nærmest kan blive kaldt til samtale, hvis man mangler en henvisning.
Er jeg den eneste, der har det sådan?
Skriv et svar til: vedr. Identificering af Snyd
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
