Geografi

La Niña?

05. februar 2012 af JulieBrown (Slettet) - Niveau: B-niveau

Nu har jeg i lang tid forsøgt at finde ud af hvorfor La niña forårsager tørke på Afrikas Horn, men har ikke fundet frem til noget svar. Jeg er klar over at Når der forekommer La niña forhold betyder det at overflade vandet i Stillehavet bliver domineret af koldt vand. Men hvordan skaber det tørke i Afrika og oversvømmelser andre steder? Der er jeg ikke med mere.. hvis der er nogen der kan forklare det til mig ville det være rart, da jeg virkelig ikke kan finde ud af det selv.

Julie


Brugbart svar (3)

Svar #1
06. februar 2012 af KaldmigKalle (Slettet)

La Nina er varmt havvand, der samler sig i den vestlige del af stillehavet, altså omkring Indonesien og Australien. Al verdens have har en bestemt cyklus. Vi har fx Golfstrømmen, der henter varmt vand fra den sydlige del af Stillehavet til Grønland, hvor så den møder en køligere havstrøm. Da vandet fra syd er saltet, vil vandet synke til bund samtidig med at den bliver kølet af. Vandet går strømmer så videre hen af den østlige del af Nordamerika. Det er derfor, at der er temperaturforskel mellem Canada og Nordeuropa, selvom kontinenterne ligger i samme breddegrad. Når vinden kommer fra vest mod Europa, bliver luften varmet op af det varme havvand, inden den rammer Nordeuropa. Omvendt er det for lande som Canada, der mødes med en mere nedkølet luftmasse, da havvandet omkring Canada er koldt. 

Når så vi får denne vejrfænomen, kaldet La Nina, at møde, kan vejrfænomenet sætte verdens have lidt ude af balance. Der kan bl.a. ske det, at Golfstrømmen får tiført varmere vand op mod Nordeuropa, hvilket gør vejret i Nordeuropa varmere. Det så vi bl.a. i Oktober måned, hvor temperaturen toppede ekstremt op på de 26 grader. Denne ændring af havtemperaturen er også med til at ændre vejret rundt omkring i verden markant. der kan ske det, at monsunen kan blive forsinket, der der ikke er tilstrækkelig ustabilitet i luftens atmosfære til at monsunen kan blive dannet, eller der måske er dannet et højtryk op i Nordasien, der sætter en stopper for lavtrykkene til at komme over de indiske egne, da vi har denne havtemperaturændring. Du skal huske på, at havtemperaturen spiller en væsentlig rolle for, hvordan vejret er i de forskellige kontinenter. 

Håber at det var hjælp nok

- Muhammed


Skriv et svar til: La Niña?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.