Andre fag

Karakterer og privatskoler.

14. august 2005 af Trynde (Slettet)
Hvad er dit bud på Danmarks bedste folkeskole og gymnasium?

Den liberale tænketank CEPOS har rangeret alle landets folkeskoler efter FSA-karakterer.

Men er høje karakterer nødvendigt for en god skole?
http://www.cepos.dk/cms/fileadmin/user_upload/ceposfiles/PDF/Skole_karakterliste.pdf
På det link kan man se de højeste gennemsnit for folkeskolerne i Danmark. Læg mærke til hvor mange privatskoler, der er i toppen! Så er der måske noget om snakken?

http://www.cepos.dk/cms/fileadmin/user_upload/ceposfiles/PDF/Kommune_karakterliste.pdf
Her er kommunerne listet efter højeste gennemsnit. I toppen er nordsjællandske kommuner ( = fordi de har flere privarskoler?!).

Gymnasierne danner sikkert også lignende mønster... og der er jo nogle grundskoler, der også har et gymnasium tilknyttet.

Kan det betale sig at tage på privatskoler/gymnasier?


Brugbart svar (0)

Svar #1
14. august 2005 af Micc_86 (Slettet)

Har lige et spørgsmål, men kan privatskoler ikke smider eleverne ud, hvis de ikke møder op til timerne og passer deres skolegang? :o

Brugbart svar (0)

Svar #2
14. august 2005 af Panille (Slettet)

#1: Jo, de kan. De hører ikke under de kommunale regler på det område. Altså, ikke forstået på den måde at de bare smider "dumme" elever ud, for at få et bedre gennemsnit, men de elever der virkelig kan ødelægge en hel klasse fagligt og socialt, ryger som regel ud. - Eller også tager forældrene sig mere sammen, for når der ryger en del penge i skolegangen, så skal det jo også helst kunne "betale" sig at have ungen gående.

Brugbart svar (0)

Svar #3
14. august 2005 af Micc_86 (Slettet)

#2 Tak for svaret :) Nu regnede jeg heller ikke med, at privatskolerne bare smed "dumme" eleverne ud, men alligevel kan sådan en faktor vel spille ind, når den samlet karakter skal opgøres. Som du selv skriver så er reglerne for de kommunale skoler ikke ens med privatskolerne - hvor der vel også er optagelsekrav(?).

Ved ikke om dette er korrekt at sige, men forældrenes forventninger ligger måske også forskellig i forhold til kommunale- og privatskoler. Hvor det i de kommunale skoler mest anses for at være lærernes ansvar at barnet lærer noget, så ligger ansvaret mere hos barnet selv på privatskolen(?) ... Kan godt være, at det bare er mig, som har en forkert opfattelse.

Nå, men udfra dette vil dette jo (måske) kunne betyde, at barnet på privatskolen selv stiller større krav til sig selv og derfor opnår højere karakter end barnet, der går på en kommunal skole.

Brugbart svar (0)

Svar #4
14. august 2005 af Nybegynder (Slettet)

tja det næste er vel så og få mere "konkurrence" i det. ved og f.eks. efter eksamen etc eller lignende karakter givning i løbet af et skole år. hænge rank liste over hvilken elev er højst i skolen etc. som de gør f.eks. i japan etc.

men jeg synes ikke om det.

Brugbart svar (0)

Svar #5
15. august 2005 af Peden (Slettet)

#4:
Nej så heller forsætte vores fantastiske nuværende system hvor alle bare er lige middelmådige, og i socialismens hellige navn er ingen bedre end andre.....

Brugbart svar (0)

Svar #6
15. august 2005 af Therackoo (Slettet)

Sådan Erritsø Centralskole!!
541. plads (gns. 8,16)... :D

Så trækker jeg meget op med mine 10,1 ved FSA.

:D

Brugbart svar (0)

Svar #7
15. august 2005 af Julianne (Slettet)

Jeg gik på Rungsted Private Realskole (nr. 2) i niende klasse (ikke så smart gjort, da de havde lært nogle helt andre ting). Fra børnehaveklasse til ottende gik jeg på NGG (nr. 78). Jeg synes, ikke niveauet er specielt højt. Det er måske lidt svært at bedømme, når man aldrig har gået på en kommunal skole, men alligevel. Der er en del rige folk. Fx fik Foghs datter og Jakob Haugaards søn i gymnasieafdelingen på NGG, og Spies’ datter gik i min parallelklasse. Selvfølgelig er der også mange ’normale’ mennesker. Der var ca. to stræbere i hver klasse, dvs. folk med 10 og op i gennemsnit. Eftersom skolen er inddelt i en gymnasie- og en grundskoleafdeling (og en international) havde vi nogle gymnasielærer, men jeg synes ikke, at de var specielt gode i forhold til vores seminaruddannede lærere. Desuden havde vi lærere, der slet ikke var uddannede folkeskolelærere, fx en dyrlæge (pga. arbejdsskade), en ingeniør, en aerobicinstruktør (som tog uddannelsen i mens hun arbejdede) og en journalist. Selvom de er overkvalificerede (minus aerobic-læreren!), var de ikke helt så gode, som man måske kunne have forventet. Men på den anden side må det også være rimelig frustrerende at arbejde som folkeskolelærer, når man er uddannet som noget andet.

#1 Der var en, der blev smidt ud, fordi han aldrig mødte op. Angiveligt havde han ret rige forældre, som var ligeglade med ham, sagde ’de’ (sladderen går).

Brugbart svar (0)

Svar #8
15. august 2005 af Julianne (Slettet)

Kommunen er nummer 7 på listen.

Brugbart svar (0)

Svar #9
15. august 2005 af blackduck (Slettet)

I min klasse er jeg sikker på, at mindst halvdelen kunne have fået højere karakterer til FSA end de gjorde. Fx var over halvdelen af stilene til skr. dansk afleveret efter 1½-2 timer (man har 4). Der mangler en grund til at gøre noget ud af prøven. Selv ikke hvis man skal på gym, kan man bruge FSA karakterene til noget som helst. De fleste bliver jo optaget på deres standpunkt.

Jeg vil gætte på, at de privatskoler der ligger i top, ikke er en reel afspejling af samfundet. Deres forældre forventer vel noget af dem.

Hvis nu karakterne fra FSA skulle bruges til noget, ville billedet sikkert se anderledes ud.

Brugbart svar (0)

Svar #10
15. august 2005 af Julianne (Slettet)

Gad vide, hvor repræsentativt det er, når der står "3" under prøveelever i Anholt Skole... Desuden: Anholt skole ligger i Grenaa, og ligger på en 251ende plads ud af 270 med en gennemsnit på 7,66. Det må da være en perfekt skole.

Brugbart svar (0)

Svar #11
15. august 2005 af Julianne (Slettet)

#9 Der var mange med veluddannede forældre, der ikke forventede en skid.
Selvom FSA ikke skal bruges til noget, er der mange, der gør noget ud af det. Dem, der har høj arbejdsmoral i grundskolen, har det som regel også i gymnasiet.
Og selvom karaktererne i gym gælder for noget, er der da stadigvæk mange, der ikke gør så meget ud af det.

Brugbart svar (0)

Svar #12
15. august 2005 af blackduck (Slettet)

#11

Vi kan godt blive enige om, at der er mange der gør noget ud af FSA. Men der er altså også nogen der ikke gør. De elever der ligger med et snit omkring 03 er efter min erfarring stærkere repsræsenteret i de kommunale end de private skoler (der var 1-2 i hver klasse på min skole). Og omvendt med eleverne der får snit over 10 (der var 1 ud af ~120 på min skole). Disse ekstremer får ikke deres lave/høje karakter pga. undervisningens kvalitet, men deres engagement.

Dette er som sagt kun min erfarring, og det er da bestemt muligt at undervisningen på privatskoler bare er bedere. Men jeg ville gerne se nogle tal hvor ekstremerne var pillet fra eller medianen af karaktererne.

Brugbart svar (0)

Svar #13
15. august 2005 af zIOn (Slettet)

Jeg har gået på privat skole hele livet, i grundskolen var der én der blev smidt ud, men i gymnasiet var der to der blev hængende ALT for længe efter de flestes mening.

Brugbart svar (0)

Svar #14
15. august 2005 af Julianne (Slettet)

#12 Hmm. Jeg tror, alle bestod på min skole og på NGG. Generelt er der stor forskel på FSA-karakterer og årskarakterer, nemlig højere prøvekarakterer – selvfølgelig med undtagelser. Men vi havde også øvet det siden syvende klasse med årsprøver og senere terminsprøver. Jeg kan jo se, hvordan niveauet er på andre skoler, nu hvor jeg begynder på gym. Rigtig skulle jeg også begynde på en privatskole, en kostskole, men det blev for besværligt. Desuden ville jeg gerne prøve noget nyt, med et stort gym og mange nye ansigter. Jaja, kliché. Rungsted privat er mini.
Selvom vi var 5 ottende klasser (senere seks, da jeg gik ud) kendte alle hinanden, og det kunne være ret anstrengende. På mit gym er det stort og anonymt, og det kan vi lide. Det er alle tiders.

#13 Ja, netop. Der er nogle forkælede overprivilegerede unger. De går der kun, fordi forældre siger det, selvom de er ukvalificerede.

Skriv et svar til: Karakterer og privatskoler.

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.