Kemi
opløsning
Hej håber di kan hjælpe
Hvor mange liter af anti-frost væsken ethylenglycol, CH2(OH)CH2(OH) skal
tilsættes til bil hvor køleren indeholder 6.5 L vand hvis køleren skal beskyttes
mod frysning ned til -20 °C. Beregn også kogepunktet for denne vandethylenglycol
blanding.
Densiteten af ethylenglycol er 1.11 g/mL.
jeg har regnet hvor mange liter og det giver 3,9 L
det næste punkt er jeg gået i stå ved jeg skal bruge flgende forml men jeg får ikke det rigtige svar:
deltaT_b = m * k_b
håber du kan hjælpe
på forhånd tak
Svar #1
02. april 2012 af mathon
M(CH2(OH)CH2(OH)) = M(C2H6O2) = sum({2,6,2}*{12.011,1.0079,15.999}) g/mol = 62,0674 g/mol =
0,0621 kg/mol
ΔT = 1,86 (K·kg/mol) · manti / (mv·Manti)
20 K = 1,86 (K·kg/mol) · manti / ((4,5 kg)·(0,0621 kg/mol))
20 K = (6,65593 K/kg) · manti
manti = (20 K) / (6,65593 K/kg) = 3,00 kg
Vanti = manti / ρanti
Vanti = (3,00 kg) / (1,11 kg/L) ≈ 2,7 L
Svar #3
02. april 2012 af mathon
rettelse
ΔT = 1,86 (K·kg/mol) · manti / (mv·Manti)
20 K = 1,86 (K·kg/mol) · manti / ((6,5 kg)·(0,0621 kg/mol))
20 K = (4,60795 K/kg) · manti
manti = (20 K) / (4,60795 K/kg) = 4,34 kg
Vanti = manti / ρanti
Vanti = (4,34 kg) / (1,11 kg/L) ≈ 3,91 L
Svar #4
02. april 2012 af AFG-Z (Slettet)
Det har jeg også selv fundet frem til :) men når jeg ska beregne kogepunket for vandethylenglycol
blanding. hvordan gør jeg det ?
Svar #5
02. april 2012 af mathon
koncentration
n = m / M = (4,34 kg) / (0,0621 kg/mol) = 69,9 mol
opløsningens molalitet
c = (69,9 mol) / (6,5 kg) = 10,75 m
kogepunkts
forhøjelsen
ΔT = (0,51 K·kg/mol) · (10,75 mol/kg) = 5,48 K
kogepunktet
er således
((373,15 + 5,48) K) = 378,63 K = (378,63 - 273)C = 105,48C
Skriv et svar til: opløsning
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.