Studieretningsprojekt/-opgave (SRP/SRO)
SRP Hjælp til emner
Hej
Jeg skal snart skrive SRP og skal allerede vælge fag, spørgsmålet er hvilke fag jeg skal vælge? Jeg skal først og fremmest vælge Matematik, da jeg har det på A niveau og det er min studieretningsfag, men det andet fag, ved jeg ikke rigtig hvad skal være.
Jeg tænker lidt på :
Matematik - Historie
Matematik - Dansk
Matematik - Fysik
eller
Matematik - kemi
Men jeg ved ikke rigtig hvilke emner, jeg kan skrive om. Har i evt. nogle ideer til emner , hvad jeg kan skrive om?
Svar #1
16. september 2012 af Casabonn (Slettet)
Der er rigtig mange emner du kan skrive i de fag.
http://www.emu.dk/gym/tvaers/fag/stprojekt/ma.html
Dette burde give dig nogle gode ideer!
Held og lykke
/David
Svar #2
26. september 2012 af acka (Slettet)
Hvis mat-dansk interesserer dig ville det måske også være noget for dig..
Svar #3
03. januar 2015 af DanQ (Slettet)
Det er nok et lidt sent svar. Men måske andre kan bruge ideerne.
En idé kunne være at skrive SRP om raketter. Her kun du både kombinere Matematik, Kemi, Fysik og Historie. Her er et par konkrete ideer:
SRP om Aerodynamik og Raketter i Matematik og Fysik
Opgaven gennemgår principperne for aerodynamik, opdrift og fremdrift ved flyvning med raketter. Principperne for aerodynamik belyses i forsøg med modelraketdesign i en raketsimulator samt efterfølgende design og afprøvning af de simulerede resultater i praksis.
SRP om Raketter og Den Kolde Krig i Fysik og Historie
Opgaven omhandler raketter og Den Kolde Krig herunder raketternes udvikling og betydning under Anden Verdenskrig, der er optakten til Den Kolde Krig. Rakettens funktionsmåde og udvikling gennem rumkapløbet belyses ved hjælp af Fysik.
/Dan
Skriv et svar til: SRP Hjælp til emner
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
