Andre fag

Hvad tjener en gymnasielærer?

14. september 2005 af madsing (Slettet)
//Madsing...

Brugbart svar (0)

Svar #1
14. september 2005 af Mathias (Slettet)

Lidt over 30.000 om måneden vil jeg tro.

Svar #2
14. september 2005 af madsing (Slettet)

Ved du også hvor mange timer en lærer "skal" have om ugen?

Brugbart svar (0)

Svar #3
14. september 2005 af maltbolsje (Slettet)

Hvilken uddannelse har gymnasielærer, og hvor lang tid tager den?
Hvorfor har de som regel to fag, hvoraf nogle betegner det ene som deres hovedfag? Hvad er forskellen på hovedfag og sidefag?

Brugbart svar (0)

Svar #4
14. september 2005 af IBM (Slettet)

Alt det I spørger om og meget meget mere kan læses på www.ug.dk

Brugbart svar (0)

Svar #5
14. september 2005 af maltbolsje (Slettet)

#4 Du har ret, jeg er doven.
Til det oprindelige spørgsmål:
"Løn
Begyndelsesløn ved ansættelse på gymnasier, studenter- og hf-kurser er ca. 27.700 kr. inkl. pension. Der er en slutløn på ca. 33.500 kr.

Ved ansættelse på hhx og htx er begyndelseslønnen en smule lavere.

Der vil være mulighed for individuelle tillæg i form af funktions- og/eller kvalifikationstillæg.
"
http://www.ug.dk/Erhverv.aspx?article_id=jobb-laerergymuddannelser

Brugbart svar (0)

Svar #6
14. september 2005 af allan_sim

#3. Gymnasielærere er uddannet på universitet i de fag, som de underviser i. De har en kandidatgrad, der er normeret til 5 eller 5,5 år.

Uddannelsen er ikke (normalt) møntet på, at man skal være gymnasielærer efterfølgende. Det betyder, at man har en rent faglig uddannelse, og de pædagogiske og didaktiske kurser følger man først, når man er ansat i en såkaldt uddannelsesstilling på et gymnasium efter endt universitetsuddannelse.

De har en kandidatgrad, der er normeret til 5 eller 5,5 år.

Som eksempel har jeg matematik som hovedfag og filosofi som sidefag. Hovedfaget er matematik, fordi jeg har studeret det i længere tid end filosofi. Normalt studerer man sit hovedfag i 3,5 år og sidefaget i 1,5-2 år, og man skriver specialet i sit hovedfag.

Brugbart svar (0)

Svar #7
14. september 2005 af allan_sim

#6. Hovsa - dumme "copy and paste" :-)

Brugbart svar (0)

Svar #8
15. september 2005 af maltbolsje (Slettet)

#6 Vores historielærer er uddannet arkæolog. Han underviser i his, old og latin, og der er endda nogle lærere, der underviser i 4 fag. Betyder det så, at de har brugt 10-11 år? Vores engelsklærer underviser kun i engelsk, hvordan kan det være (hun har ikke et sidefag)?

Brugbart svar (0)

Svar #9
15. september 2005 af DMUS (Slettet)

F.eks. en ingeniør, har mulighed for at undervise i fysik, matematik og evt. teknologi, hvis du er htx-lærer...

Det er ikke en 5-årig lang kandidatgrad for hvert fag, hvis man ik har specialiseret sig inden for netop kun et fag..


Brugbart svar (0)

Svar #10
15. september 2005 af maltbolsje (Slettet)

Men er ingeniør en universitetsuddannelse?

Brugbart svar (0)

Svar #11
15. september 2005 af maltbolsje (Slettet)

#6 Forresten, er 'årsvikar' som navnet antyder vikar for ET år, eller kar det også være for flere?

Brugbart svar (0)

Svar #12
15. september 2005 af allan_sim

#8. Tja, ingen regel uden undtagelse. Som udgangspunkt skal man have en kandidatgrad.

Hvis man underviser i mere end to fag, så har man normalt sidefag i alt bortset fra hovedfaget, og hvert sidefag har omfang af 1,5-2 år. Man læser typisk tredje og fjerde sidefag, når skolen har brug for det, eller hvis man har lyst til at holde orlov for at opgradere sig.

En ingeniør kan som udgangspunkt ikke undervise i det almene gymnasium (stx), men der kan også her gøres undtagelser, hvis særlige forhold taler for det, ligesom det er tilfældet med arkæologen fra din skole.

En årsvikar er en ikke-fastansat lærer, der ansættes for et år ad gangen (typisk fordi vedkommende har en fagkombination, der er svær at passe ind).

Brugbart svar (0)

Svar #13
15. september 2005 af Therackoo (Slettet)

Hvad tjener en "lærer" mon ved et universitet eller ved et akademi?

Brugbart svar (0)

Svar #14
16. september 2005 af Peden (Slettet)

http://intern.sdu.dk/enheder/budget/loenoversigt/Loensatser/Loensatserny2004.pdf/

Brugbart svar (0)

Svar #15
16. september 2005 af fixer (Slettet)

#10 ingeniør er ikke en beskyttet titel. Enhver kan således kalde sig ingeniør. Derimod er civilingeniør (med eller uden liniebetegnelse), akademiingeniør og teknikumingeniør beskyttede titler. Civilingeniør er en universitetsuddannelse.

Brugbart svar (0)

Svar #16
16. september 2005 af Epsilon (Slettet)

#15:
Lige så vel som diplomingeniør vel er en universitetsuddannelse, om end kortere end civilingeniøruddannelsen. I hvert fald så vidt jeg er orienteret.

//Epsilon

Brugbart svar (0)

Svar #17
24. marts 2012 af LulluA (Slettet)

Kan man vælge mellem stortset alle fag?? :)


Skriv et svar til: Hvad tjener en gymnasielærer?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.