Studievalg og videregående studie

HJÆLP! Hvad skal jeg?!

12. januar 2014 af hejhajok (Slettet) - Niveau: Universitet/Videregående

Hej.

Jeg er VIRKELIG splittet mht. hvad jeg skal med min uddannelse...

Er færdig med STX til sommmer, og vil gerne studere noget med journalistik, engelsk, medie osv..

Jeg har overvejet RUC, men jeg har hørt at deres ry ikke er godt, at undervisningsniveauet er lavt. Er dette korrekt? Og arbejder man MEGET i grupper? Kan man komme ind på journalistik med en international humanistisk bachelor?

Derudover har jeg også tænkt på Danmarks Journalisthøjskole eller SDU, men jeg tror virkelig optagelsesprøven er svær. Er der nogle der har prøvet den eller har andre erfaringer?

Min største drøm er virkelig at komme på udveksling i forbindelse med universitetet. 80% af grunden til jeg vil på universitetet, er muligheden for at komme på udveksling. Men det er jo ikke sikkert, at man bliver udvalgt. Er der nogle der har erfaring med udveksling på universiteterne, og ved hvilket universitet i Danmark der er størst chance for at komme på udveksling på? 

Tusinde tak på forhånd :-)


Brugbart svar (0)

Svar #1
14. marts 2014 af dannysannem

Du kan overveje at tage på højskole og prøve journalistikken af. Det giver dig en god fornemmelse af om det er noget for dig og samtidig afmystificerer det en del omkring optagelsesprøverne og sværhedsgraden.

 


Skriv et svar til: HJÆLP! Hvad skal jeg?!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.