Studievejledning

Medicin

15. juni 2006 af 03zmn (Slettet)
Hej allesammen.
Jeg er en fyr hvis snit stærkt ser ud til at ende på 8,7 (dvs. en HEL karakter mindre end snittet af de ansøgere der kom ind sidste års karaktergennemsnit).
Det gik desværre først op for mig, at det er umuligt at ændre på sit snit når først man har overstået sin sidste studentereksamen.

Jeg ville så bare høre om der er nogen der kan bekræfte at det er utopi at komme ind på medicinstudiet med et snit på 8,7?

I så fald, hvilken form for erfaring er mest hensigtsmæssig at indsamle hvis man har i sinde at søge ind på kvote 2?

mvh. Morten (GG)

Brugbart svar (0)

Svar #1
15. juni 2006 af allan_sim

#0.
Det er utopi, at tro, at 8,7 er nok til direkte optag, men prøv da alligevel.

Med hensyn til opkvalificering bør du nok tage et kig på følgende side:

http://www.studmed.dk/


Brugbart svar (0)

Svar #2
15. juni 2006 af mackie (Slettet)

Det er meget usandsynligt at du skulle komme ind gennem kvote 1. Men du kan satens søge gennem kvote 2. Jeg vil i den forbindelse anbefale tre ting.

1) Vær opmærksom på de ændringer der sker med kvote 2 i 2008 (bl.a skærer de ned på antallet af pladser)... og læg mærke til at der i Odense er MANGE flere kvote 2 pladser end i København og Århus.

2) Brug siden www.studmed.dk, her kan du både selv stille spørgsmål eller søge og se hvad andre har spurgt om og fået af svar.

3) Kontakt det/de universiteter du overvejer at søge ind på studievejledning og få styr på hvad der er vigtigt når du søger ind gennem kvote 2. For det er forskelligt fra uddannelse til uddannelse og selv fra universitet til universitet.

Held og lykke! :D

Svar #3
15. juni 2006 af 03zmn (Slettet)

1000 tak for hjælpen...
Det var Great!!!

Brugbart svar (0)

Svar #4
16. juni 2006 af Mr_Mo (Slettet)

#1
Hvad er opkvalificering? Er det kvote 2, eller er der noget lignende for kvote 1?

Brugbart svar (0)

Svar #5
16. juni 2006 af jammal (Slettet)

Jeg har 9,5-9,6 ( afhænger af sidste eksamen) i snit..! Hvor stor er sandsynligheden tror i, at jeg kan komme ind næsteår, taget i betragtingen, at kvotienten måske stiger..For jeg overvejer ikke at gå op sidste eksamen i historie og 'rette' på fx mit 7 tal i mdt. dansk

Brugbart svar (0)

Svar #6
16. juni 2006 af allan_sim

#4.
Det er kvote 2. Kvote 1 er udelukkende eksamenskarakterer.

Brugbart svar (0)

Svar #7
16. juni 2006 af Leah (Slettet)

Mhh, bliver kvote 2 ikke helt afskaffet i 2008? Det er jeg da ret sikker på

Brugbart svar (0)

Svar #8
16. juni 2006 af samt12 (Slettet)

#7 nej, kvote 2 bliver ikke afskaffet, men ændret...

Brugbart svar (0)

Svar #9
16. juni 2006 af samt12 (Slettet)

Tjek evt:
www.ug.dk/upload/nyeadgangskravfra2008.pdf

Brugbart svar (0)

Svar #10
16. juni 2006 af samt12 (Slettet)

http://www.ug.dk/upload/nyeadgangskravfra2008.pdf

Brugbart svar (0)

Svar #11
16. juni 2006 af samt12 (Slettet)

-så virker linket

Brugbart svar (0)

Svar #12
16. juni 2006 af valentine (Slettet)

#6
Altså både årskarakterer og eksamenskarakterer?

Brugbart svar (0)

Svar #13
16. juni 2006 af PolitVirgin (Slettet)

Det er usandsynligt, at du – uanset hvor mange år du spiller på at samle point – kommer ind via kvote 2. Det er umuligt, at du kommer ind via kvote 1.

Derfor: Begynd allerede nu at overveje, hvilke alternative muligheder du har. En model, som du burde overveje, kunne være at læse medicin i England. Du kunne evt. bruge et år i England først, hvor du kunne score A i deres svar på fysik/kemi på A-niveau (’A’-level). Tuition er godt nok på £ 3000 p.a., men det er det værd, hvis du virkelig brænder for det!

Brugbart svar (0)

Svar #14
16. juni 2006 af mackie (Slettet)

#13 Ej det er noget pjat!!! 03zmn du skal slet ikke lytte til sådan noget pjat. Hvis du går ind på www.studmed.dk og læser omkring folk der har søgt kvote 2 og er blevet optaget, så vil du se at flere af dem ikke har særligt højt snit! Det er begærnset hvor mange points man kan få i kvote 2 på sit snit, så ja... du har skam en reel chance for at komme ind.

Brugbart svar (0)

Svar #15
16. juni 2006 af madsv (Slettet)

Der står lidt her om optagelse på medicinstudiet via kvote 2 på SDU.

http://www.studieguide.sdu.dk/studier/index.php?uid=9&id=2169

Brugbart svar (0)

Svar #16
16. juni 2006 af mackie (Slettet)

#5 Det er meget svært at sige noget om, men hvis man ser på hvordan det har set ud de seneste par år, så kunne du sagtens have en chance. Men med dit snit ville jeg helt sikkert søge både i København, Odense og Århus og standbyplads (den er jo som regel lavere)

Ikke noget med at opgive håbet! Du siger du overvejer at lade være med at gå op? Mener du at du vil tage hele året om?

Brugbart svar (0)

Svar #17
16. juni 2006 af jammal (Slettet)

Ja..Jeg mente bare, at jeg ikke lukker beviset, så jeg kan tage nogle fag som enkelte fag på VUC, fx dansk..! Jeg fik 7-tal i dag, der trak mit snit meget ned..

Men Jeg overvejer også standby-plads..men problemet er bare, at jeg ønsker at starte i februar..så tror du, at jeg kan skrive det til dem..For jeg er også 19 år..

Lige en ting til:

Er det rigtigt, at der er statistikere, der viser, at kvotienten vil aftage i dette år som følge af mindre 'efterspørgesel' ? Har De en idé om dette ?

Brugbart svar (0)

Svar #18
17. juni 2006 af Roman Garcia (Slettet)

#17
Jammal skrev:
"Er det rigtigt, at der er statistikere, der viser, at kvotienten vil aftage i dette år som følge af mindre 'efterspørgesel' ?"

Nej går det ikke mere den anden vej. Den mindste årgang var 82-83 årgangen. Så der kommer flere gennem gymnasiet. Derudover vælger flere at begynde på en videregående uddannelse. Hvis man tjekker kvotienten på medicin over de seneste 5-6 år, mener jeg at kvotienten stiger. Det er ikke meget, men mener ikke, at den falder.

Brugbart svar (0)

Svar #19
17. juni 2006 af Reflektor (Slettet)

Det er også i år, at de første studenter, der vidste at 3 højniveau-fag ville give en faktor 1,03 på beviset. Mange folk med lægedrømme har sikkert fra begyndelsen indset, at et højt snit var påkrævet, så 3 Aer må have virket ret tiltalende på dem. Derfor tror jeg, at adgangskravet til medicin stiger relativt markant i år, da gennemsnitsansøgeren måske har ganget sit snit med 1,03.

Brugbart svar (0)

Svar #20
17. juni 2006 af allan_sim

#12.
Eksamensresultatet som det står på dit bevis. For stx er det gennemsnit af årskaraktersnit og eksamenskaraktersnit.

Forrige 1 2 3 4 Næste

Der er 63 svar til dette spørgsmål. Der vises 20 svar per side. Spørgsmålet kan besvares på den sidste side. Klik her for at gå til den sidste side.