Studievejledning

Fejltagelse.

16. august 2006 af Kemikeren (Slettet)
Jeg har valgt Matematik A, Biologi A og Idræt B.

Jeg vil gerne studere medicin, men har fundet ud af kravene er Matematik A, Fysik B og Kemi B.

Kan jeg på nogen som helst måde studere medicin med denne her studieretning? - Hvis jeg nu opgradere fysik til et b-fag og vælger kemi på B-niveau i valgfag.

Har I nogen idéer, jeg er kommet i en god klasse og vil helst ikke skifte.

Brugbart svar (0)

Svar #1
16. august 2006 af 150972 (Slettet)

Tag det lidt roligt. Du er først lige begyndt i gymnasiet, og tingene kan ændre sig meget hurtigt. Du kan sagtens læse medicin, hvis du stadig har løst til det, når du engang bliver student. sådan som optagelsesbetingelserne er til medicin i øjeblikket og højst sandsynlig også når du skal søge, gælder det om at have et fantastisk højt gennemsnit samt minimum 3 høj-niveaufag.

Det gælder altså om at vælge den letteste vej til et højt gennemsnit(sådan er det desværre!), du kan så suplere efterfølgende(når du er student) med fysikB, KemiB og matematikA alt efter hvad du har i din studiereksamen.

Jeg håber du kan bruge det til lidt, jeg synes i hvertfald du skal blive hvis det er en god klasse og du allerede nu ved at der er et uddannelsesmiljø som gør at du kan få gode karakter.

Held og lykke!

Brugbart svar (0)

Svar #2
16. august 2006 af 150972 (Slettet)

løst = lyst!

Svar #3
16. august 2006 af Kemikeren (Slettet)

"Det gælder altså om at vælge den letteste vej til et højt gennemsnit(sådan er det desværre!), du kan så suplere efterfølgende(når du er student) med fysikB, KemiB og matematikA alt efter hvad du har i din studiereksamen."

- hvad mener du med at jeg kan suplere fysik, kemi og matemtatik efter jeg er blevet student. Det er da for sent?

Brugbart svar (0)

Svar #4
16. august 2006 af appelsin (Slettet)

Du kan supplere efter din studentereksamen med HF enfeltfag. Alt efter niveau kan sådan et kursus tage en måned (vist nok minimum?). Du kan i hvert fald tage mindst to kurser i sommerferien, hvis du altså gider at bruge din ferie til det.
Karaktererne fra dine suppleringskurser har ingen indflydelse på dit snit.

Brugbart svar (0)

Svar #5
16. august 2006 af Dunnar (Slettet)

#3 det er ikke for sent at supplere efter du har fået huen. Dit snit kan du ikke lave om på, men du kan opgradere dit faglige niveau med suplerende kurser i fx fysikB og KemiB - så skal du bare dokumentere at du har opnået niveauet efter studentereksamenen.

Svar #6
16. august 2006 af Kemikeren (Slettet)

og det kan jeg altså godt tage i sommerferien?

Brugbart svar (0)

Svar #7
16. august 2006 af appelsin (Slettet)

Jeg ved ikke, hvor lang tid det tager. Prøv at google VUC eller GSK, eller søg på ug.dk, det giver noget baggrundsviden.

Brugbart svar (0)

Svar #8
16. august 2006 af appelsin (Slettet)

"Suppleringskurser" på ug.dk giver en del hits, der er nyttige for dig.
http://kortlink.dk/2wr8

Brugbart svar (0)

Svar #9
16. august 2006 af 150972 (Slettet)

#6 Ja det kan det. Det er dog mest normalt at man tager to eller 3 enkeltfag. Man begynder fx i august og slutter i december. Man kan så arbejde ved siden af og bruge januar til maj på at rejse. Det er den klassiske måde at gribe det an på.

Når du søger optagelse på medicin kigger de på dit gennemsnit og om du har de spicifikke krav iorden(engelskB, kemiB, fysikB og matematikA (2008)) Dette gælder i kvote1.


Brugbart svar (0)

Svar #10
16. august 2006 af appelsin (Slettet)

Det var egentlig denne:
http://kortlink.dk/2wra

Brugbart svar (0)

Svar #11
16. august 2006 af allan_sim

#6.
Der er plads til dine ønskede opgraderinger (forudsat at det kan lade sig gøre skemamæssigt) i den studieretning, du har valgt.

Brugbart svar (0)

Svar #12
16. august 2006 af Doven stræber (Slettet)

#0)

Begynd på HTX i stedet. Der er fysikB og kemiB obligatoriske..

Brugbart svar (0)

Svar #13
16. august 2006 af Martine1 (Slettet)

Du kan som mange andre har sagt supplere når du er færdig med gymnasiet. Nogle fag kan man tage over sommeren, men du skal dog være opmærksom på at ikke alle studier godtager supplering over sommeren. Bl.a. tandlægestudiet optager kun dem som har suppleret fagene i 4-6 mdr. eller længere.

Hvis du stadig er forvirret, så tal med din studievejleder om gsk-supplering.

Brugbart svar (0)

Svar #14
16. august 2006 af missjoy (Slettet)

Hej
Jeg er selv ved at opgrader min kemi fra C-B det gør jeg på ålborg universitet, det er et turbokursus som tager 3 uger. det kan være andre universiteter også tilbyder dette

Brugbart svar (0)

Svar #15
16. august 2006 af 150972 (Slettet)

#13 Det passer ikke!

Du tænker nok på, at du ikke kan få point for enkeltfag som kun har en varighed af 1-2mdr.

Søger du i kvote1 er eneste krav for matematikB, fysikB og kemiC(2007), at de skal være bestået med 8 i gennemsnit. Du skal selvfølgelig have et studentereksamen-gennemsnit eller tilsvarende med minimum det år du søgers adgangskvoefficient.

Fra 2008 er det så matematikA, fysikB, kemiB og engelskB der tæller med.

pointene bliver tildelt efter de forskellige aktiviteter som man har lavet, faktisk efter folkeskolen og ikke studentereksamen.








Brugbart svar (0)

Svar #16
16. august 2006 af 150972 (Slettet)

#15 søger du i kvote2 (2007) er det gennemsnittet af mat. kemi, fysik og engelsk der skal være 8, hvor imod det kun er gennemsnittet af mat. kemi og fyik når der er tale om ansøgning gennem kvote1.

Brugbart svar (0)

Svar #17
19. august 2006 af Martine1 (Slettet)

#15

Jeg tænker ikke på kvote 2, da jeg selv skal søge ind på kvote 1, da mit gennemsnit er rigeligt højt.
Jeg har bare fået af vide at turbokurser ikke godtages på tandlægestudiet (både til kvote 1 og 2), da tandlægestudiet kan vælge og vrage mellem deres mange ansøgere.
Deres begrundelse er at man ikke får nok ud af et turbokursus og deres tilbyder de det heller ikke selv. Det skulle undre mig hvis lægestudiet ikke har samme holdning, da de har flere ansøgere og højere adgangskvotient!

Jeg fortæller bare hvad jeg udtrykkeligt har fået af vide af min studievejleder.

Brugbart svar (0)

Svar #18
20. august 2006 af mackie (Slettet)

Altså det med turbokurserne, hvis "kemikeren" skulle vælge et sådant (som man for i øvrigt også kan tage på DTU i somemrferien) så er det da oplagt bare at ringe til studievejledningen på det universitet han/hun vil læse medicin på og spørge dem... de ved det i hvert fald 100%, mens studievejlederne på gymnasierne ikke altid kommer med helt korrekte oplysninger!

Men det er rigtigt at nogle studier ikke optager folk som vil supplere lige inden studiestart... hvilket blot betyder at man skal vente et år og derfor lige så godt kan tage et ½-årligt eller hel-årligt kursus. Jeg er ikke sikker, men mener faktisk at medicin er en af dem... netop pga det høje antal ansøgere og det faktum at de jo ikke kan være sikre på at man gennemfører og består kurset. Men igen.. det kan tjekkes hos universitetets studievejledning.

Brugbart svar (0)

Svar #19
20. august 2006 af 150972 (Slettet)

#18 Det har du ret i!

På medicin, tandlæge og de fleste MEGET søgte studier, skal de specifikke krav være opfyldt senest 1.juli det år du søger.

#17 Har du bestået kemiC, fysikB og matematikB samt har en studentereksamen eller tilsvarende kan du optages på tandlægestudiet. Der er dog nogle karaktermæssige krav til dit studenter-eksamensgennemsnit samt karakterene i de specifikke fag.

Universiteterne er ligeglad om du har taget fagene på nettet, på 1 md, på et halvt år eller 10 år, bare de er taget på de rette niveauer!

Brugbart svar (0)

Svar #20
20. august 2006 af Sinz (Slettet)

Vælg efter hvad du har lyst til er mit råd . hehe.. Men hvis du vil studere medicin, så få skiftet studieretningsfagene..

Forrige 1 2 Næste

Der er 21 svar til dette spørgsmål. Der vises 20 svar per side. Spørgsmålet kan besvares på den sidste side. Klik her for at gå til den sidste side.