Studievejledning
Fejltagelse.
Jeg vil gerne studere medicin, men har fundet ud af kravene er Matematik A, Fysik B og Kemi B.
Kan jeg på nogen som helst måde studere medicin med denne her studieretning? - Hvis jeg nu opgradere fysik til et b-fag og vælger kemi på B-niveau i valgfag.
Har I nogen idéer, jeg er kommet i en god klasse og vil helst ikke skifte.
Svar #1
16. august 2006 af 150972 (Slettet)
Det gælder altså om at vælge den letteste vej til et højt gennemsnit(sådan er det desværre!), du kan så suplere efterfølgende(når du er student) med fysikB, KemiB og matematikA alt efter hvad du har i din studiereksamen.
Jeg håber du kan bruge det til lidt, jeg synes i hvertfald du skal blive hvis det er en god klasse og du allerede nu ved at der er et uddannelsesmiljø som gør at du kan få gode karakter.
Held og lykke!
Svar #3
16. august 2006 af Kemikeren (Slettet)
- hvad mener du med at jeg kan suplere fysik, kemi og matemtatik efter jeg er blevet student. Det er da for sent?
Svar #4
16. august 2006 af appelsin (Slettet)
Karaktererne fra dine suppleringskurser har ingen indflydelse på dit snit.
Svar #5
16. august 2006 af Dunnar (Slettet)
Svar #7
16. august 2006 af appelsin (Slettet)
Svar #8
16. august 2006 af appelsin (Slettet)
http://kortlink.dk/2wr8
Svar #9
16. august 2006 af 150972 (Slettet)
Når du søger optagelse på medicin kigger de på dit gennemsnit og om du har de spicifikke krav iorden(engelskB, kemiB, fysikB og matematikA (2008)) Dette gælder i kvote1.
Svar #11
16. august 2006 af allan_sim
Der er plads til dine ønskede opgraderinger (forudsat at det kan lade sig gøre skemamæssigt) i den studieretning, du har valgt.
Svar #12
16. august 2006 af Doven stræber (Slettet)
Begynd på HTX i stedet. Der er fysikB og kemiB obligatoriske..
Svar #13
16. august 2006 af Martine1 (Slettet)
Hvis du stadig er forvirret, så tal med din studievejleder om gsk-supplering.
Svar #14
16. august 2006 af missjoy (Slettet)
Jeg er selv ved at opgrader min kemi fra C-B det gør jeg på ålborg universitet, det er et turbokursus som tager 3 uger. det kan være andre universiteter også tilbyder dette
Svar #15
16. august 2006 af 150972 (Slettet)
Du tænker nok på, at du ikke kan få point for enkeltfag som kun har en varighed af 1-2mdr.
Søger du i kvote1 er eneste krav for matematikB, fysikB og kemiC(2007), at de skal være bestået med 8 i gennemsnit. Du skal selvfølgelig have et studentereksamen-gennemsnit eller tilsvarende med minimum det år du søgers adgangskvoefficient.
Fra 2008 er det så matematikA, fysikB, kemiB og engelskB der tæller med.
pointene bliver tildelt efter de forskellige aktiviteter som man har lavet, faktisk efter folkeskolen og ikke studentereksamen.
Svar #16
16. august 2006 af 150972 (Slettet)
Svar #17
19. august 2006 af Martine1 (Slettet)
Jeg tænker ikke på kvote 2, da jeg selv skal søge ind på kvote 1, da mit gennemsnit er rigeligt højt.
Jeg har bare fået af vide at turbokurser ikke godtages på tandlægestudiet (både til kvote 1 og 2), da tandlægestudiet kan vælge og vrage mellem deres mange ansøgere.
Deres begrundelse er at man ikke får nok ud af et turbokursus og deres tilbyder de det heller ikke selv. Det skulle undre mig hvis lægestudiet ikke har samme holdning, da de har flere ansøgere og højere adgangskvotient!
Jeg fortæller bare hvad jeg udtrykkeligt har fået af vide af min studievejleder.
Svar #18
20. august 2006 af mackie (Slettet)
Men det er rigtigt at nogle studier ikke optager folk som vil supplere lige inden studiestart... hvilket blot betyder at man skal vente et år og derfor lige så godt kan tage et ½-årligt eller hel-årligt kursus. Jeg er ikke sikker, men mener faktisk at medicin er en af dem... netop pga det høje antal ansøgere og det faktum at de jo ikke kan være sikre på at man gennemfører og består kurset. Men igen.. det kan tjekkes hos universitetets studievejledning.
Svar #19
20. august 2006 af 150972 (Slettet)
På medicin, tandlæge og de fleste MEGET søgte studier, skal de specifikke krav være opfyldt senest 1.juli det år du søger.
#17 Har du bestået kemiC, fysikB og matematikB samt har en studentereksamen eller tilsvarende kan du optages på tandlægestudiet. Der er dog nogle karaktermæssige krav til dit studenter-eksamensgennemsnit samt karakterene i de specifikke fag.
Universiteterne er ligeglad om du har taget fagene på nettet, på 1 md, på et halvt år eller 10 år, bare de er taget på de rette niveauer!
Svar #20
20. august 2006 af Sinz (Slettet)
