Andre fag

Dårlig karakter

25. marts 2004 af nannar (Slettet)
Hej alle.
Hjæælp. Jeg har lige fået min 3. årsopgave tilbage og det viste sig at være noget være lort. Sidste år fik jeg 10 for min historie opgave og mit gennemsnit ligger i øjeblikket på 8,9. Nu var det så jeg fik 7 i min 3. årsopgave og er meget i tvivl om hvad jeg skal gøre. Min lærer siger jeg skal klage, da censor sagde 5-6 og hun mener 8-9. 8-9 var nok hvad jeg minimun havde forventet og så kommer dette 7 tal virkelig som et dunk i hovedet.Er der nogen der har et godt råd. Skal jeg sluge 7 tallet (som er virkelig svært), eller skal jeg klage?

Brugbart svar (0)

Svar #1
25. marts 2004 af Fjolset (Slettet)

Jeg ved ikke om du burde klage, for som det ser ud til har din lærer og censor mødt hinanden på halvvejen ved at give dig et 7-tal, du kunne eventuel få en anden lærers vurdering...?

Svar #2
25. marts 2004 af nannar (Slettet)

Er der evt. nogen der kender en der kan læse opgave igennem, og give deres 100 % egen mening?

Brugbart svar (0)

Svar #3
25. marts 2004 af Cas_sen (Slettet)

jeg kan godt kigge på det; du kan sende den til:

[email protected]

Brugbart svar (0)

Svar #4
25. marts 2004 af Ktulu (Slettet)

Jeg vil også gerne, men det kommer an på fag... så - hvad fag skrev du i?

Svar #5
25. marts 2004 af nannar (Slettet)

Jeg har skrevet i historie, om rødstrømpebevægelsen!

Svar #6
25. marts 2004 af nannar (Slettet)

Den er hermed sendt Casper!!!
Tak

Brugbart svar (0)

Svar #7
25. marts 2004 af SuperZasa (Slettet)

yeah

Brugbart svar (0)

Svar #8
25. marts 2004 af SuperZasa (Slettet)

yeah

Brugbart svar (0)

Svar #9
25. marts 2004 af SuperZasa (Slettet)

yeah

Brugbart svar (0)

Svar #10
25. marts 2004 af yepper (Slettet)

hej,
det at begynde at klage kommer du ingen vegne med kan jeg ligeså godt fortælle dig.

at du selv synes, du er utilfreds med din karakter er din sag.

din lærer og censor har bestemt en karakter og den laves ikke om uden videre.


Jeg ville lige benytte mig lejligheden til at spørge om der er nogen der ved hvad der sker, hvis man får karakteren 5 i 3.g opgaven. Det har min ven nemlig fået.
skal man gå 3.g om? eller?

Brugbart svar (0)

Svar #11
25. marts 2004 af Niels (Slettet)

Jeg har selv valgt at klage over min karakter. Hvis du vælger at klage så sørg for at lave en ordentlig klage. Dvs. en begrundet klage - og nej, at du ikke syntes du har fået en høj nok karakter gælder ikke.
I min klage har jeg valgt at vedlægge karakterskalaen og så argumentere ud fra de krav som stilles der. Dvs. det er ikke en halv sides løs snak men nærmere en 3-4-siders begrundelse og argumentation.
Det leder alt sammen hen til min pointe: klag kun hvis du gider gøre noget ved, ellers kan du lige så godt lade være. Omkring 15-20% får ret i deres klage så chanchen er der. Så hvis du kan finde nogle gode argumenter for en bedre karakter så go for it!

Brugbart svar (0)

Svar #12
25. marts 2004 af Ktulu (Slettet)

Nej, det skal man ikke. 3.g opgaven er jo 'bare' en eksamen. Man skal jo heller ikke gå 3.g om, hvis man har fået 5 i fx dansk...


Vedrørende klage:
Du kan godt klage, og du kan faktisk ikke tabe noget ved det. Hvis den nye vurdering er over 7 får du den. Hvis den vurderes til under 7 beholder du dit gamle 7-tal.
Men klageprocesen er lang og besværlig. På vores skole skal man skrive til rektor og med velbegrundede argumenter overtale ham.

Brugbart svar (0)

Svar #13
25. marts 2004 af Ktulu (Slettet)

Hvad fag og emne skrev du I Niels, hvad fik du, og hvad mener du, du burde få?

Brugbart svar (0)

Svar #14
25. marts 2004 af yepper (Slettet)

TIl Niels:

går du i 3.g?

kunne godt tænke mig at høre hvordan du gjorde det - altså klagede?

hvilken karakter var det som du fandt for værende uretfærdig? og hvad steg du så til?

Brugbart svar (0)

Svar #15
25. marts 2004 af Cas_sen (Slettet)

#12 jeg kender til systemet med at det er den højeste karakter der vinder, og at elevens ikke kan stilles ringere;

nogle der ved hvad der sker i den situation, hvor en lærer har været nødsaget til at give en elev 8 for sin SSO men havde en voldsom mistanke om snyd, og efterfølgende har fundet opgaven på studienet som eleven havde brugt.

er det samme system; at eleven ikke kan stilles ringere, karakteren er faldet, og vedkommende slipper igennem som snyder?


Brugbart svar (0)

Svar #16
25. marts 2004 af yepper (Slettet)

hvad angår snyd, så ved jeg at hvis det bliver opdaget, så vil der som regel ikke gives en karakter for opgaven. Man vil som regel blive komme op til rektors kontor for at snakke om hændelsen for efterfølgende at give eleven en advarsel og dermed fortælle vedkommende at han/hun skal gå året om.

Brugbart svar (0)

Svar #17
25. marts 2004 af Niels (Slettet)

Ja, jeg går i 3.g.
Skrev i historie om danmarks beslutningsproces i lyset af en småstatsoptik d. 9 april 1940 på baggrund af regeringens trusselsperceptioner.

Fik et 10-tal for opgaven som jeg ikke syntes er helt retfærdigt. HAvde bl.a. selv lavet en model for en udenrigspolitisk beslutningsmodel som passede til forholdene i 1940 ud fra flere andre generelle modeller henvendt til universitetet.
Hvis man så læser bekendtgørelse under karakteren 10 er den defineret som en rutinepræget præstation og det mener jeg langt fra det er når man selv bl.a. kan lave sin beslutningsmodel (som jeg kunne høre blev accepteret, altså ikke var forkert).
Jeg tror problemet med min opgave er sværhedsgraden. Når man ser min model som er vedlagt i bilag tænker man, nå ok. Men hvis man har læst nogle af de bøger jeg har brugt eller ved lidt om samfundsfag vil man vide det faktisk slet ikke er så let det jeg har haft gang i.
Min egen lærer er samfundsfagslærer og selvom han ikke må sige hvad han har givet kunne hurtigt høre han ikke havde noget imod jeg klagede :)

mht. til selve klagen. Du kan læse om proceduren på uvm's hjemmeside. Dette er vigtigt, sæt dig selv ind i tingene først! dernæst skal man skrive en klage skriftlig som så afleveret underskrevet til rektor. Det er dog, efter min mening, en god ide lige at fortælle ham man har tænkt sig at klage så han ikke bare lige pludseligt sidder med et stykke papir i håndne fra dig. Når man så har gjort det skal man bare vente:)
Det er det jeg i øjeblikket er i gang med.
Min klage er nu sendt til min egen lærer og censor. Censor kan så enten vælge at hæve karakteren, hvis han ikke gør det skal han skrive et brev til mig med begrundelse. Jeg får så evt. dette brev og kan så skrive igen osv. (ret bueraukratisk:(
Hvis censor så ikke vil gå med til at rykke karakteren kan rektor så gå ind og sige den skal sendes til uvm. for bedømmelse. Hvis han så ikke vil gå med til dette har man yderligere mulihed for at klage over rektors afgørelse, og så vidt jeg kan se, lige meget hvad ende med at få den omvurderet. Men dette er lidt tænkt og rimeligt langt ude :)



Brugbart svar (0)

Svar #18
25. marts 2004 af yepper (Slettet)

jamen held og lykke med at få overtalt censor samt din lærer.
jeg håber du får en karakter du efterfølgende vil være tilfreds med.

må jeg spørge hvilke skole du går på?

er bare nysgerrig ;-)

Brugbart svar (0)

Svar #19
25. marts 2004 af Ktulu (Slettet)

Jeg er pænt meget inde i meget af det din opgave omhandler (international politik). Jeg skrev selv om magtbalancepolitikken i mellemkrigstiden (appeasement), og brugte ligeledes en model for en sikkerhedspolitisk beslutningsproces (fik 11).

Så jeg vil gerne læse din opgave og komme med min vurdering, hvis du er interesseret?

Brugbart svar (0)

Svar #20
26. marts 2004 af Katrine (Slettet)

Nu ved jeg ikke, om klageprocessen er den samme for de gymnasiale uddannelser og de kortere videregående. Men her havde vi en person, som havde klaget over en karakter i hovedopgave. Lærer og censor skrev tilbage, at de ikke ville omstøde karakteren, og dette ankede personen så. Så opgaven blev sendt til UVM sammen med anden information, og der blev tildelt to personer fra UVM samt en lærer og en elev fra uddannelsen (jeg er eleven). Vi skulle så læse opgaven igennem og diskutere, om vi mente, at eleven skulle have mulighed for at tage eksamen om (Eksamen er, hvor man skal op og forsvare sin hovedopgave). Men vi kom hurtigt til enighed, og vi mente, at den givne karakter stemte overens med det arbejde, som eleven havde præsteret. Nogle af elevens argumenter i klagebrevet fandt vi endda irrelevante og urimelige.
Så man skal tænke meget over det, når man sætter sig for at klage.

Forrige 1 2 Næste

Der er 26 svar til dette spørgsmål. Der vises 20 svar per side. Spørgsmålet kan besvares på den sidste side. Klik her for at gå til den sidste side.