Studievejledning

Bygningsingeniør på DTU

21. juni 2007 af wiesel (Slettet)
Jeg overvejer at læse bygningsingeniør ude på DTU. Det kan man gøre på 2 måder, enten som diplom eller civil.

Jeg har tænkt mig at læse civil (min. 5 år), mit spørgsmål er så bare

Hvad er forskellen på om man læser diplom + kandidat (civil 5½ år) eller læser den som bachleor + kandidat (5 år). Vil man lærer det samme, og kunne få de samme jobs OG vil lønnen være det sammme etc...

Altså ved godt at i de 5½ år for man også ½ års pratik, så man læser ca. lige mange år.

Brugbart svar (0)

Svar #1
21. juni 2007 af Kbka (Slettet)

bachelor er bare det internationale navn for diplom, ligesom civil er for kandidat...

Brugbart svar (0)

Svar #2
21. juni 2007 af McMaster (Slettet)

Ud og snak med DTU's studievejledning.

Brugbart svar (0)

Svar #3
21. juni 2007 af Mahinth (Slettet)

hehe.. jep :P tror det også.. jeg sys du ska tjekke på ug.

http://www.ug.dk/Uddannelse.aspx?article_id=udb-civilingenioer

det for civil^^

ka ik lige finde noget for diplom..

heh, hva dit snit egentlig på? såen ca. ?
jeg vil nemlig ogs gerne læse til det, men blir først færdig næste år, :P

Brugbart svar (0)

Svar #4
21. juni 2007 af 150972 (Slettet)

Diplom er mere praktisk. Før i tiden blev den kaldt tenikum-ingeniør og var beregnet til håndværkere der ville læse videre.


Brugbart svar (0)

Svar #5
21. juni 2007 af 150972 (Slettet)

Fordelen ved diplom er at du kan stoppe efter 3½ år og reelt få et (vellønnet) arbejde. Læser du til civilingeniør er du bundet op i 5 år og kan ikke bare lige stoppe efter 3½ år.


Brugbart svar (0)

Svar #6
21. juni 2007 af Mahinth (Slettet)

men en idé du kan gøre.. ved ikk om det er rigtigt.. har fået det fortalt af en veninde der går ppå SDU!

Man kan læse til diplom igeniør i3½ år.. hvis du ønsker at videreuddanne dig til civil, så tager du bare en overbygning på 2 år, og det foregår vidst ikk på skolebænken, det foregår mens du arbejder som diplomingeniør..

ved ikk med sikkerhed om det rigtigt, men der er vel sikkert én herinde der kan bekræfte det eller ?

Brugbart svar (0)

Svar #7
21. juni 2007 af iB (Slettet)

I dag er studiet bygget op, så at du først skal tage bachelor-delen, før du så kan gøre det til en kandidat, ved at læse de sidste to år.

"Civilingeniøruddannelsen er opdelt i henholdsvis en treårig bacheloruddannelse og en toårig kandidatuddannelse. For at blive civilingeniør (cand.polyt) skal du efter bacheloruddannelsen i teknisk videnskab fortsætte på den toårige kandidatuddannelse."
[fra http://www.dtu.dk/Uddannelse/Civilingenioer.aspx]

Et vigtigt spørgsmål du skal stille dig selv, er om du har nogen ide om, i hvilken retning du gerne vil gå. Vil du ud på byggepladserne, eller tage det mere teoretiske, hvor du måske kunne overveje en phd efterfølgende? Ud fra det, kan du måske være mere rustet til at vælge. (Personlig havde jeg hældt lidt til, at jeg nok gerne ville have haft praktikken)

Jeg har selv taget den direkte civil-byg, og er pt ved at skrive mit speciale. Jeg kører dog på en gammel studieordning, og kan derfor ikke udtale mig 100% om de nye ordninger.

Jeg kan dog fortælle, at i dag er alle bygmester Bob'er samlet i bygning 116, og mange af fagene man tage, er de samme. Jeg kan også på det varmeste anbefale dig en tur forbi Lundtoftesletten. Der er mange mennesker, som er meget villige til at fortælle dig alt du vil vide.

Jobs og løn, vil være akurat det samme, da du både med 5 og 5 1/2 får samme titel. Igen skal du dog tænke på, at de 5 måske vil appelere mest til teoretikkeren, mens de 5 1/2 måske er for praktikkeren. (Til #4 kan det siges, at håndverkerne i dag læser til konstruktør istedet :-))

Håber det måske hjalp lidt, og ellers må du bare spørge igen.

Skriv et svar til: Bygningsingeniør på DTU

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.