Historie
mein kampf tekst 7 og 8
Nogle der kan hjælp?
Svar #1
28. november 2007 af T83 (Slettet)
Når du søger nettet for denne bog, skal du være forsigtigt, fordi der er store fare at du finder sider, der har nynazistisk indhold og bliver overvågnet/iagtaget af regeringerne.
Svar #2
28. november 2007 af sluise (Slettet)
Har du et link, eller kan hjælpe på nogen måde?
Svar #3
28. november 2007 af sluise (Slettet)
Svar #4
29. november 2007 af T83 (Slettet)
http://lbsneu.schule-bw.de/unterricht/faecher/geschichte/materialien_und_medien/nationalismus/nationalsozialismus/07_nationalismus-und-nationalsozialismus.htm
Men saa vidt jeg nu ved betyder racelaeren ikke andet end etnologi, selv om den her er meget drastisk. Dvs. at kun arisk blod (nordisk, germanisk) var vaerdifuldt og alle andre folksgrupper (slaver, kineser) var mindrevaerdige og skulle arbejde for "Herrenvolk", og at det jödiske folk var en slags parasit, der undertrykker og nedgör andre "racers" styrke v.h.a. kapitalism og den jödiske rigdom, og derfor skulle jöderne udryddes.
Ogsaa bösse mennesker, Roma og Sinti, psykisk syge og mindrebegavede (Euthanasieprojekt) skulle udryddes, fordi disse blev dröftet at vaere mindrevaerdige og skadelige for den sunde, ariske "Volkskörper".
Svar #5
29. november 2007 af TanteOda (Slettet)
Svar #6
29. november 2007 af Epimetheus (Slettet)
Kort fortalt er racelæren som #4 så fint skriver ikke andet end den opfattelse, at nogle racer er mere værd end andre. I nazismens tilfælde er fokus fortrinsvist på den jødiske race, der fungerer som syndebuk (i øvrigt et udtryk fra biblen, hvor man skriver sine synder på en buk og sender den u i ørkenen så de "forsvinder"!). Her spiller særligt "dolkestødsmyten" en central rolle, idet Hitlers og nazisternes pointe er, at Tyskland er blevet røvrendt i forbindelse med 1. vk (krigsskadeerstatning og overgivelsen - herunder opgivelsen af områderne der grænser op til Frankrig). Skylden for dette - samt den dårlige tyske økonomi med gigantisk inflation og stor arbejdsløshed - giver de jøderne.
Iøvrigt er antisemitismen ret udbredt på denne tid i historien så det er ikke så ødiøst som vi til tider gør det til.
Hvis du har tid kan du evt. se Der Untergang.
God fornøjelse :-)
Svar #7
04. december 2007 af *Sofie (Slettet)
Det er en super god bog, at læse hvis man skal have forståelse for Hitler - der er en masse oplysninger som ville være utroligt gode at have som historielærer, men det er ikke ret mange som har læst den og har derfor kun en viden om Hitler udfra hvad andre har forfattet om ham.. LÆS DEN!
T83: At man ikke kan søge på nettet om Hitler og hans bog uden at blive overvåget af regeringen? Det var dog langt ude.. Selvfølgelig kan man det. Det er et af de største emner når folk skal skrive om et historisk emne..
Svar #8
04. december 2007 af T83 (Slettet)
nå, i Tyskland er det nu sådan at Hitlers ideologi stadigvæk er et meget farligt emne i sammenfundet, der ikke skal snakkes om så meget. Jeg tror, det har noget med vores politikkere at gøre, der stadig tror, at folket er for dumt til at fatte, at det der skete under krigen var umenneskeligt og barbarisk. Og de skønnes at være bange for at historien gentager sig når man tør at snakke om tingene og når man oplyser folket om Hitler og nazisternes idiotiske ideologi. Derfor er bogen "Mein Kampf" forbudt i Tyskland, og derfor skal man være meget forsigtigt om hvad og hvordan man snakker om Hitler, hans ideologi og Nazitiden.
Og faktisk er der en risiko for at klikke på en internetside, der indeholder nynazistiske idéer, når man indtaster "Rassenlehre" eller "Hitler" osv., i det mindste i det tyske internet. Og her er der faren til at bliver fanget af et overvågningssystem, der blev installeret af "Bundesnachrichtendienst" osv., og tjekker nettet for mistænkte orde.
Svar #10
05. december 2007 af Epimetheus (Slettet)
I øvrigt ville det måske være smart at sætte eleverne til at vurdere nogle af de hjemmesider, der benægter jødeforfølgelserne osv. Det plejer at være en god øjenåbner for hvor farligt nettet kan være
Svar #11
11. december 2007 af T83 (Slettet)
Det ved jeg sgu ikke. Dog laeser jeg aviser og ser nyheder.
Hvad tror du selv hvordan det lykkedes politiet at opspore Mark Dutroux' paedofile netvaerk for nogle aar siden? Tror du virkelig at politiet bare laeser brev og tjekker opkaldslister for at fange medlemmer af ulovelige, internationalt aktive netvaerker?
Det samme gaelder for netvaerker, der er mistaenkt for at vaere terroristiske foreninger. Og nynazistiske foreninger er vel ogsaa mistaenkt for at vaere terroristiske. Udover det er det meget bekendt (i det mindste i Tyskland) at der findes politibetjenter, hvis job det er at tjekke nettet for nynazistiske inhold og pröver at finde ud, hvem der opretter indlaeg, kommunikerer om disse ting eller besöger siderne.
Og nu kan du selv bestemme om jeg er paranoid eller om jeg er bare oplyst om hvad der staar i endda seriöse, tyske aviser.
Skriv et svar til: mein kampf tekst 7 og 8
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
