Almen studieforberedelse (AT)

Middelalderen - HJÆLP !

14. april 2008 af MillMill (Slettet)
Hej.

Jeg skal skrive AT-opgave, som skal handle om Middelalderen. Det er en opgave, hvor to fag skal indgå i, og jeg har fået Dansk og Historie.

Ville så spørge, om der var nogen, som havde ideer til, hvad jeg kunne skrive som et hovedspørgsmål i min problemformulering og arbejde mig videre derfra.

I må meget gerne hjælpe hurtigst mulig.
På forhånd tak. :}

Brugbart svar (0)

Svar #1
14. april 2008 af Ssif (Slettet)

Ville det måske være relevant at skrive noget om religions indflydelse? Eller det kommer an på hvilken del af middelalderen du vil skrive i, middelalderen er jo et bredt emne..

Svar #2
14. april 2008 af MillMill (Slettet)

I skal skrive en tværfaglig opgave om jeres periode
I vil i høj grad blive vurderet på jeres evne til at formidle stoffet tværfagligt – således at opgaven ikke bliver to-delt.
Det kan selvfølgelig godt være svært at flette den historiske og danskfaglige del sammen i hele opgaven, derfor bør problemformuleringen og konklusionen som et minimum indeholde et stærkt tværfagligt element.
Jeres opgave bør som minimum indeholde følgende elementer:
• Indledninger (herunder jeres problemformulering, som SKAL fremstå som et selvstændigt element)
• Redegørende afsnit
• Analyserende afsnit
• Konklusion/diskussion

^Dette var, hvad vi fik oplyst i vores "opgave".
Så jeg bestemmer egentlig selv, hvad, hvor og hvornår.
Dog kan jeg ikke lige komme på noget speceilt, jeg har lyst til at
skrive og forklare om.

Religions indflydelse - mener du så, hvordan kirken kunne have så stor en magt? Eller hvordan? :D

Brugbart svar (0)

Svar #3
14. april 2008 af Ssif (Slettet)

Altså det er en synopsis I skal lave?

Jo eller hvordan den kom til udtryk..


Svar #4
14. april 2008 af MillMill (Slettet)

Nej, går kun i 1g. så det er bare sådan en "afsluttende opgave".

Hvordan kirken kom til udtryk?

Brugbart svar (0)

Svar #5
14. april 2008 af Ssif (Slettet)

Eftersom kirken på dette tidspunkt var den eneste multinationale institution, som udgjorde en magtfaktor i alle vesteuropæiske lande, har det også været kirkens holdninger som har sat sit præg på fremskridtet – eller manglen på samme.

I middelalderen var øvrighedsmagten i Danmark delt mellem konge og kirke. Kongen sikrede freden, kirken gav ham den nødvendige legitimation og var selv aktiv i landets ledelse. Men konge og kirke var kun de to største i et spektrum at magthavere, og magt var lokaliseret mange steder i samfundet.(har lige lånt lidt)



Svar #6
14. april 2008 af MillMill (Slettet)

Tak. :}

Har du evt. et eks. på hvordan man skriver en problemformulering?

Svar #7
16. april 2008 af MillMill (Slettet)

"Er det sandt at middelalderen var en mørkt tid og at der ingen forandringer skete? Hvordan kan det være, at kirken havde så meget magt?"

^Kan dette skrives i en problemformulering om Middelalderen?
- har i eventuelle nogen foreslag om, hvordan jeg kan rette lidt i det og skrive en del mere?

Skriv et svar til: Middelalderen - HJÆLP !

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.