Almen studieforberedelse (AT)
Hjælp Rækkefølge
Hej, når jeg ser på de forskellige fortolknings- og analysemodeller er punkterne ikke i samme rækkefølge i dem alle. Er der en bestemt rækkefølge til punkterne i fortolknings-og analyse modeellen? Altså vil det være rigtigt, at nolge punkter skal være der, før andre? (Fortolknings- og analysemodellen er for noveller)
Er ret forvirret, med alle de forskellige modeller!
Svar #1
22. oktober 2019 af hvisjegskriverherharjegbrugforhjælp
Du kan altid bruge indidansk.dk - som inspiration, men du bliver til at udbygge nogle af punkter. Så den passere mere til din egen novelle.
Svar #2
15. juni 2023 af nok000 (Slettet)
Jeg tror ikke at det er vigtigt at punkterne er i en bestemt rækkefølge, det kommer an på hvordan din analyse hænger sammen. Dog ville det oftest give mening at starte med generel information om novellen, og slutte med fortolkning og konklusion.
Skriv et svar til: Hjælp Rækkefølge
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
