Studievejledning

Optagelsesprøve!

27. april 2008 af Billal001 (Slettet)
Jeg skal snart til optagelsesprøve. Jeg er meget nervøs, men lige nu sidder jeg bare og tænker over hvordan den de mundtlige elever skal op? Altså fransk dansk osv.

Jeg har kun fået et brev, hvori der står hvornår jeg skal op. Jeg har ikke fået noget andet fra dem, f.eks. hvordan det foregår osv..


Brugbart svar (1)

Svar #1
27. april 2008 af allan_sim

https://www.studieportalen.dk/Forums/Thread.aspx?id=506869

Brugbart svar (1)

Svar #2
27. april 2008 af 887 (Slettet)

Troede da at du havde gode karakterer? Hvordan kan det være at du er indstillet til en optagelsesprøve?

Svar #3
27. april 2008 af Billal001 (Slettet)

#2 ?? Hvem er du :S ?

mht. dit spørgsmål. Det ved jeg ikke :S Min lærer kan ikke lide mig :(

Svar #4
27. april 2008 af Billal001 (Slettet)

#1 Må man bruge hjælpemidler? Altså noter osv?

Brugbart svar (1)

Svar #5
27. april 2008 af Shais (Slettet)

På mit dansk-hold på HF niveau A har vi set en film kaldet "Ved det grønne bord", som netop gennemgår hele fremgangsmåden trin for trin med de mundtlige eksamner, med det formål at fjerne uvidenheden og dermed nervøsiteten, som oftest opstår når man ikke ved hvad der skal foregå. Filmen er udgivet af PTV. Den er supergod; viser bl.a. eksamindernes munbdtlige fremlæggelse og konversion med lærer og censor, helt ekstraordinært lærer og censors bedømmelse af eksaminernes præstationer og til sidst karakterovergivelsen. Helt klart at anbefale til alle eksaminder i den kommede hektiske tid. - Kan tænkes at være på biblioteket, hvis vi er meget heldige.

Ellers ring til institutionen og spørg nærmere herom, det kan ikke være rigtigt at man ikke ved, hvorledes. Det ville jeg gøre i din situation.

Håber du finder ud af det. Ellers pøj pøj!

Brugbart svar (1)

Svar #6
28. april 2008 af 215 (Slettet)

hvad er dit gennemsnitskarakter ?

Brugbart svar (1)

Svar #7
28. april 2008 af sound_of_cry (Slettet)

#0 Er dit snit under 6?

Brugbart svar (1)

Svar #8
28. april 2008 af Kristoffer Fage (Slettet)

#6 og #7, Hvorfor er dette relevant?

Brugbart svar (1)

Svar #9
28. april 2008 af 215 (Slettet)

skal også til gym og vil se hvad gennemsnit billa001 havde for at kunne komme op til optagelsesprøve

Brugbart svar (1)

Svar #10
28. april 2008 af Mussy06 (Slettet)

#9 Først og fremmest bør du tage hensyn til, hvad dine lærere mener, for mener de, du er egnet (hvilket vurderes ud fra dine faglige kompetencer og niveau/karakterer), så er vejen til gym åbnet. Men er det ikke okay, så vil de stille dig til optagelsesprøve. Oftest, bliver man sendt til optagelsesprøve, hvis man ikke har et snit på 7 eller over. - I hvert fald skal man have 7 i det mest relevante fag. I øvrigt alt omhandlende dette, burde du jo allerede have fået et brev om ?

Brugbart svar (1)

Svar #11
28. april 2008 af 215 (Slettet)

jojo

JEg er optaget

men har aldrig hørt det med at man skal have næsten 7 i alle fag

Brugbart svar (1)

Svar #12
29. april 2008 af Boggnasker2 (Slettet)

Ok..jeg har det som om, alle får alting at vide før mig!!

#11 Hvordan kan det være, at du allerede ER blevet optaget på et gymnasium?? Min studievejleder sagde, at vi er de sidste der får besked (altså dem der skal på gym og i 10.) Men det måske forskelligt fra by til by??

Brugbart svar (1)

Svar #13
29. april 2008 af CillehXD (Slettet)

Jeg behøver slet ikke tænke på det længere ;p
Jeg blev nemlig optaget sidste år ;o
Så nu går jeg i 1.g .. Og næste år 2. g ;p og sidste år, 3. g, herligt.

Brugbart svar (1)

Svar #14
29. april 2008 af Mussy06 (Slettet)

Hey Boggnasker,
jeg tror generelt, det er forskelligt, ligemeget hvad.
Min ven, som skal på HTX ved allerede, hvilken klasse han skal gå i.
Jeg tværtimod, ved kun, at jeg er optaget, andet aner jeg intet om.
I øvrigt, os, de kommende 1.g'er får oprindeligt først klar besked, efter vi har aflagt de krævende prøver (:

- Og forresten, du er naturligvis optaget, for ellers var du stillet til optagelsesprøve nu. (;

Brugbart svar (1)

Svar #15
30. april 2008 af Solsikke Ronja (Slettet)

Jeg er bare også optaget på Gymnsatiet...Det er dog en katedralskole, men fuck det..blev mega glad for at høre/læse det..

Men Billa001 nogle af mine venner har været til optagelsesprøve..de skulle på en matematisk linje..de kom "bare" op i nogle enkelte opgaver fra færdighedsregningen..det skulle ikke vise sig at være specielt besværligt..

Men det ville være smart hvis du sagde om du skal på gymnasiet, handelskole, eller noget helt tredje...Og måske også hvilken linje du skal på..så er det lidt lettere at hjælpe dig...

Brugbart svar (1)

Svar #16
30. april 2008 af Mussy06 (Slettet)

#13, nu håber jeg da, for din skyld også, at du har andet at tænke på ;).

Svar #17
06. maj 2008 af Billal001 (Slettet)

#15 jeg skal på STX sproglig linie ^^ Forresten, tak for alle jeres venlige svar :D

Brugbart svar (1)

Svar #18
26. marts 2013 af Spadser (Slettet)

Jeg skal til Optagelsesprøve den 9 ! Hjælp mig !!

Skriv et svar til: Optagelsesprøve!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.