Almen studieforberedelse (AT)

Forudsigelser?!

23. maj 2008 af thebonnie (Slettet)
Hej alle sammen, jeg skal til AT-eksamen på tirsdag.
Jeg faldt tilfældigt over selve opgaven, som jo lyder:

Opgave A: Du skal inden for emnet "Fremtiden – visioner og forudsigelser" udarbejde en synopsis, der kan danne udgangspunkt for den mundtlige prøve. Du skal vælge en naturvidenskabelig eller en samfundsvidenskabelig forudsigelse og forklare den teori og de forudsætninger, der ligger til grund for forudsigelsen. Du skal behandle emnet forudsigelse med anvendelse af viden og metoder fra to faglige hoved-områder. Opgave B: Du skal inden for emnet ”Fremtiden – visioner og forudsigelser” udarbejde en synopsis, der kan danne udgangspunkt for den mundtlige prøve. Du skal vælge en kunstnerisk, religiøs, teknologisk eller politisk vision/forudsigelse og forklare den sammenhæng, hvori den optræder og vurdere dens betydning. Du skal behandle emnet vision/forudsigelse med anvendelse af viden og metoder fra to faglige hovedområder.
Opgave A og B: Du skal vælge to fag, som skal være fra hvert sit faglige hovedområde.

Jeg har valgt opgave A. Men... Som jeg kan se det nævner ingen herinde noget om forudsigelser, og jeg har heller ikke noget om dette i min synopsis. Hvor skidt er det!? Og jer, der har været oppe - har I skulle nævne dette, eller..?

MVh Bonnie, Køge Gym

Brugbart svar (0)

Svar #1
23. maj 2008 af JesperJuul (Slettet)

Hvad er dit emne?

Jeg havde lidt en forudsigelse. Nævnte den, og talte ud fra den, men brugte den ikke.

Brugbart svar (0)

Svar #2
23. maj 2008 af Bankier (Slettet)

Du kan nævne din forudsigelse ved den mundtlige eksamination. Synopsis'en udgør ikke en selvstændig opgave, så du må gerne tilføje på synopsisen så meget du vil, da ingen kan hindre dig i at have været blevet klogere fra synopsisafleveringen og til den egentlige eksamen.

Brugbart svar (0)

Svar #3
23. maj 2008 af blackduck (Slettet)

#0

Det må da næsten baserer sig på en misforståelse. Det er jo ikke for sjov, at ministeriet har lavet en cd til alle elever med den opgaveformulering. Selvfølgelig skal man følge den opgave, man får stukket i hånden. Men hvis dine vejledere ikke har brokket sig er det sikkert fordi du har en forudsigelse i din synopsis.

#1

Hvordan kan man både tale ud fra noget ikke bruge det? Så har man da i den grad brugt det :)

Og endelig lidt generelt. Det er min opfattelse at opgaveformuleringen slet ikke tages bogstaveligt rundt omkring. Der står direkte:
"Du skal behandle emnet (vision/)forudsigelse med anvendelse af viden og metoder fra to faglige hovedområder. "
Men stort set alle jeg har snakket med (også folk der har fået 12), har slet ikke behandlet andet end deres konkrete emne, og aldrig talt om forudsigelse som et emne/begreb i sig selv. Så du behøver ikke være så nervøs.

Svar #4
23. maj 2008 af thebonnie (Slettet)

Jeres svar gør mig rolig... Jeg har om antibiotikas udvikling, og stiller et par spørgsmål i min perspetivering. Fx hvad vil vi stille op hvis penicillinet mister sin virkning, og menneskeheden bliver udsat for smitsomme pandemier?
Det er vel lidt forudsigelse?? Eller.. det håber jeg ikke :P

Og en anden ting - skøjter man ret nemt over enmet, og koncentrerer sig mest om metoder osv... For i mit hoved er det nærmest en biolgi eksamen 2...

Brugbart svar (0)

Svar #5
23. maj 2008 af blackduck (Slettet)

#4

Som sagt har de fleste vist bare skøjtet meget nemt over emnet. Men du bør ikke glemme det tværfaglige. Det skulle meget meget nødigt blive en biologieksamen. Du har vel noget historie med?

Brugbart svar (0)

Svar #6
23. maj 2008 af Mona. (Slettet)

#1 Hvad var din forudsigelse, hvordan gik det og kan du give nogle generelle råd om den mdt. fremlæggelse? :)

Svar #7
23. maj 2008 af thebonnie (Slettet)

#5 - Jeg har historie med - faktisk mest historie, tror jeg... =)

Jeg har bare meget svært ved at svare på spørgsmålet: hvorledes det faglige samspil har givet en indsigt, som fagene hver for sig ikke alene kunne give.

??


Skriv et svar til: Forudsigelser?!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.