Studievalg og videregående studie

Skjoldhøj vs Ravnsbjerg?

08. juni 2008 af Ørnen (Slettet)
Hej

Hvilket er at foretrække, hvis man skal læse på Århus Universitet? Tænker både socialt og med afstand til uni.

Brugbart svar (0)

Svar #1
09. juni 2008 af SomeOneMore (Slettet)

Afstand til uni kan du jo bare slå op på internettet. Ravnsbjerg 8 km, skjoldhøj 7 km. Dog vil ravnsbjerg nok virke længere væk, da det går op ad når du cykler fra syd mod nord.

En anden ting er jo hvordan selve kollegiet er. Jeg kender nogle som har boet på Skjoldhøj, og de flyttede hurtigt igen. Den ballade kollegiet er kendt for skulle efter sigende være afhængig af hvilken gang man bor på. Hvis du ser inde på kollegie8000 kunne det også tyde på at være bland de kollegier med største udskiftningsgrad (hvilket alt andet lige ikke er et positivt signal).

Du har vel som minimum været inde på de 2 kollegiers hjemmeside og læse om kollegiet?

Brugbart svar (0)

Svar #2
09. juni 2008 af Jean

Uden at have boet på nogle af dem vil jeg foretrække Ravnsbjerg. Skjoldhøj bærer i den grad præg af at være et 'midlertidigt' byggeri fra 60'erne.

Svar #3
09. juni 2008 af Ørnen (Slettet)

#1 Har kigget på hjemmesiderne.

Andre?

Brugbart svar (0)

Svar #4
09. juni 2008 af allan_sim

#3.
Jeg har selv boet på Ravnsbjerg. Det er et udmærket sted, og mit køkken fungerede rigtig fint socialt uden de store problemer med larm. Cykelturen til Uni tager vel en 20-30 minutters tid, afhængig af hvor på Uni du kommer til at holde til.

Skriv et svar til: Skjoldhøj vs Ravnsbjerg?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.