Studievalg og videregående studie
standby, hvorfor?
Svar #2
30. juli 2008 af redbarnet (Slettet)
Svar #3
30. juli 2008 af Daniel TA (Slettet)
Svar #4
30. juli 2008 af redbarnet (Slettet)
Svar #5
30. juli 2008 af tal-pædagog (Slettet)
Men din kæreste burde da bestemt være kommet ind ift. hvad du fortæller!
Svar #6
30. juli 2008 af redbarnet (Slettet)
Jeg har et snit på 9,3 (ny), hvilket svarer til 9,5-6 ny. Såå.. men 7,6 svarer "kun" til 8,6-7 stykker.
Svar #7
30. juli 2008 af Zalam (Slettet)
Det er rigtig, hvad du skriver, men det er kun ved omregning fra gammel skala til ny skala, du kan faktisk ikke sige at 9,0 på ny skala = 9,5 på gammel skala, da omregningen kun foregår fra gammel til ny.
I praktisk vil 7,0 jo dog svare til en 9 stykker på den gamle, fordi på den gamle havde man fået 9 for det samme som man fik 7 for på den ny.
Svar #9
30. juli 2008 af Zalam (Slettet)
det er nok en fejl, han skal kontakte uddannelses stedet og hellere idag end i morgen, således han kan få opklaret sagen, det lyder utrolig meget til at være en fejl.
Svar #10
30. juli 2008 af Teaser (Slettet)
Hvis man krydser stand-by feltet af på ansøgningen beder man den pågældene skole om at placere end på stand-by listen hvis man ikke kommer direkte ind via kvote 1.
Det bevirker kun at hvis man kryder feltet af, og har et snit højt nok til at komme ind på stand-by, bliver ens ansøgning ikke sendt videre til priortet nr. 2.
Så tag fat i skolen og hør, og det skal gøres inden d. 7 august da der er her fristen er for at svare ja eller nej til pladsen.
Svar #11
31. juli 2008 af blackduck (Slettet)
Nærmere en (rimelig stor) brøler. Få kontaktet dem, nu! :)
Du kan IKKE få en stand-by plads lige meget hvor meget du tikker og beder, hvis du ikke har et gennemsnit der er for lavt til direkte optagelse men højt nok til en stand-by plads. Det er også ligegyldigt hvor mange krydser og streger du sætter på din ansøgning.
Nu ved jeg ikke om du blander tingende sammen, men hvis han er tilstrækkelig ung kan han muligvis være nødsaget til at vente til vinter med at starte. Dette har ikke noget med en stand-by plads at gøre.
Svar #12
31. juli 2008 af ponystar (Slettet)
Svar #13
31. juli 2008 af redbarnet (Slettet)
Alle i andre; Tusind tak for jeres svar. :) vi er mere rolige nu.
Svar #14
31. juli 2008 af ponystar (Slettet)
Skriv et svar til: standby, hvorfor?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
