Religion
Profeten Adam
Salam
Saiyedna Adam (as) , som også var det første menneske som blev skabt, blev skabt som 60 meter høj, ikke? ..
Sådan ved jeg det, men det blev bragt på banen engang og det blev diskuteret, men det viste sig til at nogle ikke vidste det, og så var der kun én som var imod mig.
Men er sikker på at jeg har ret.
Og Allah (swt) skabte Profeterne mindre og mindre i størrelsen efterhånden og nu er menneskerne på denne størrelse idag , normalt! .. Muhammad (SAW) var på størrelse med 4 store mænd ..
Svar #1
03. september 2008 af Da-ted (Slettet)
60 alen var han nu.. svarer vel til ca 30 meter.. Det står i en eller anden hadith - en af de mere underholdende må man sige..
Svar #4
10. oktober 2008 af Saf (Slettet)
Mennesket har været på jorden i millioner af år, det bekræfter ærkeologien modsat religionen darwinisme. Forestil dig et menneske der levede på en tid hvor alle dyr var i langt større størrelser. Insekter, øgler, pattedyr osv. alle disse dyr var før i tiden langt større. De skulle være underligt en meget stor del af fortidens dyr undtaget os (selvom vi ikke er dyr) er gået fra større størrelser til mindre størrelser. Det er mest logisk at vi følger med. Et andet aspekt er at den fordel der er ved at en race bliver mindre som antallet af dets "medlemmer" stiger. Ellers ville jordens ressourser langt hurtigere bruges op.
Svar #5
11. oktober 2008 af Gratian (Slettet)
# 4 - tror du mere på videnskab end på religion? nu ved jeg ikk hvilken religion du er tilhængere af ..
Svar #6
15. oktober 2008 af Da-ted (Slettet)
#4
Darwinisme er et dårligt ord at bruge i den sammenhæng. Brug i stedet evolutionsteori. Denne teori bliver i høj grad bekræftet af arkæologien - jf fund af Lucy og andre homininae.. Fælles for alle disse var dog at deres størrelse var væsentligt mindre end det gennemsnitslige menneske i dag. De største pattedyr lever desuden i dag. Der er ingen "logik" i det du skriver whatsoever. Du lægger en tydelig religiøs "inde-fra" tolkning i et forum der beskæftiger sig med religionen ud fra et videnskabeligt "ude-fra" synspunkt. Du hjælper dermed ikke opretteren af forummet, da ingen seriøse religionslærere vil godtage din forklaring. Arkæologer, biologer, evolutionsteoretikere og seriøse imamer vil desuden være i stand til at stille væsentlige spørgsmålstegn ved dit indlæg.
Svar #8
26. oktober 2008 af klotte (Slettet)
# / ja og han har ret...... drop alle de hjemmelavede teorier og lad os få nogel viden der er større end de 60 alen ;)
Svar #9
26. oktober 2008 af Gratian (Slettet)
#8 - Ja det er rigtigt. Der er også mange som slet ikke gider indrømme at deres argumenter ikke duer, så vil de heller ikke blive overbesvist af andre, Men det skal vi slet ikke snakke om nu. Jeg håber at nogle vil skrive og argumentere for mit indlæg.
- Jeg vil slet ikke tage argumenter for videnskab til mig. Jeg har oprettet indlægget inden for religion, så det er også det vi skal holde os inden for.
Peace.
Skriv et svar til: Profeten Adam
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
