Studieretningsprojekt/-opgave (SRP/SRO)
Kilder til "apartheid"
Hej derude !!
Historie/Engelsk - Apartheid
Jeg sidder her og er helt på bar bund mht. hvilke kilder og historie materialer jeg skal bruge til studieretningsprojektet.. Er der nogle der har nogle gode ideer til nogle rigtig gode kilder og historiematerialer til emnet Apartheid..?
På forhånd tak!(:
Svar #1
03. november 2008 af CoSMoS (Slettet)
Mandelas selvbiografi :) Altså udsnift fra den, naturligvis lidt ambitiøst at kaste sig over hele bogen (selvom den nu er absolut værd at læse). Er der noget specielt du skal fokusere på? Økonomi / den sociale situation / menneskerettighedsspørgsmål, etc.?
Svar #2
03. november 2008 af Mea89 (Slettet)
tusind tak.. nej, jeg er sådan set fuldstændig på bar bund.. har ingen anelse om hvad jeg vil gå i dypden med. Men umiddelbart, syns jeg det kunne være meget spændende at flette menneskerettigheder ind i det, men jeg ved bare ikk hvordan det skal få en sammenhæng..
Svar #3
19. november 2008 af MH-0 (Slettet)
Jeg har lige læst bogen "A dry white season" af André Brink - den er rigtig god, giver nogle gode ting til videre overvejelsre i forbindelse med emnet.. :)
Svar #4
11. december 2008 af Mea89 (Slettet)
hej MH-O
Lige nu skriver jeg SRP og skal analysere "A dry white season"
Det har du vel ikk gjort ?? :D
Svar #6
14. december 2009 af starrx (Slettet)
Hej MH-O,
Det skulle vel ikke være muligt, at jeg kunne se din opgave?
Med venlig hilsen.
Svar #7
15. december 2009 af Kesse89 (Slettet)
Jeg tror ikke du skal regne med at få svar, da denne tråd er over et år gammelt. :)
Skriv et svar til: Kilder til "apartheid"
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
