Studievejledning

Årskarakter?

07. maj 2009 af CJTH (Slettet)

Hej

Jeg fik årskarakter i går (stx 3.g). I dansk har jeg fået 02 hvilket jeg ikke kan forstå, for har fået 7 og 4 i  de 2 standpunktskarakter givninger. Er årskarakteren ikke et udtryk for gennemsnittet af standpkt. karakter???

jeg har skrevet til min lærer og hun siger :

Jeg kan godt forstå, at du er skuffet over din karakter. Men årskarakter er ikke nødvendigvis gennemsnittet af de to foregående karakterer. Årskarakteren er en standpunktskarakter, der gives ved skoleårets slutning og afspejler ens præstation og standpunkt ved denne tid. Jeg har desværre næsten intet hørt fra dig mundtligt her gennem forårssemestret, og det er årsagen til, at du er faldet fra 4 til 02.
Håber, du kan forstå min forklaring.

 -  Synes altså ikke jeg har været så stille som hun mener.

hvad vil i sige til dette??

PS. der er en fra min klasse der har fået 02 de sidste 2 år og denne gang får hun så 7,??? - (fordi hun har sagt noget/stillet spr. de sidste 3 uger) - er det rimeligt??

Håber i vil svare :)


Brugbart svar (1)

Svar #1
07. maj 2009 af SuziihShakur (Slettet)

Det lyder som en "snyde" lærer, du har.

Jeg vil da bestemt ikk mene, at det er fair! Det lyder meget unfair.

-Jeg må dog sige, at det er synd for dig.


Svar #2
07. maj 2009 af CJTH (Slettet)

tak! - virkelig træls

er det noget jeg kan gå til studievejlederen med, er der belæg for det?


Brugbart svar (1)

Svar #3
07. maj 2009 af allan_sim

#2.

Din lærers forklaring er korrekt. Årskaraktereren er en standpunktskarakter ved årets afslutning. Man kan ikke klage på baggrund af, hvad andre har fået i karakter.


Svar #4
07. maj 2009 af CJTH (Slettet)

nåh nej det var heller ikke det jeg ville klage over! - for det betyder jo ikke noget for mig.

men kan bare ikke forstå den måde hun har givet karakter på.


Brugbart svar (1)

Svar #5
08. maj 2009 af Friisi (Slettet)

Det er, akkurat som din lærer skriver, rigtigt, at årskarakteren ikke er et gennemsnit af de foregående karakterer. Derfor er det mest fornuftigt at betragte årskarakteren som en 3. standpunktskarakter, og derfor tror jeg desværre ikke, at du har belæg for at klage. 


Brugbart svar (1)

Svar #6
14. maj 2009 af kolibri007 (Slettet)

På mit gymnasium har vi fået af vide, at lærerne ikke må sænke vores karaktere uden varsel her til den sidste karaktergivning, ved ikke om din lærer har sagt noget til dig, eller om denne "regel" er uskreven og kun gælder på mit gymnasium. Mener dog at hvis du føler dig uretfærdigt behandlet, at du burde gøre noget ved det!


Skriv et svar til: Årskarakter?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.