Almen studieforberedelse (AT)

Problemstllingerne

13. maj 2009 af korfix (Slettet)

Jeg skal op til AT eksamen, og belyser min problemformulering med fag fra de samfundsfaglige og den naturvidenskabelige fakultet. Mine enkeldte problem stilinger tager vær i sær kun udgangspunkt i et af fagende. Jeg har tænkt mig at strukturer den del af fremlæggelsen hvor jeg arbejder med problemstillinger efter vær enkeldt problemstilling, således at jeg først arbejder med problemstilling et så problemstillng 2 osv.

På den måde kan jeg ikke undgå at min fremlæggelse bliver delt lidt op i en naturvidenskabelig belysning af problemformuleringen og en samfundsfaglig, tror i dette er et stort problem i forhold til at  AT går ud på at fagende skal arbejde sammen? Har i evt. foslag tl hvordan jeg ellers kan strukturere fremlæggelsen?


Brugbart svar (0)

Svar #1
13. maj 2009 af Katten90 (Slettet)

hmm tror du skal blande det så meget du kan, nogle ting synes jeg også er svære at blande, og min egen opgave er også lidt opdelt, men ja som du selv siger gælder det jo om at få fagene til at arbejde sammen, så det tror jeg du skal bestræbe dig på..

Har ikke lige et forslag, for ved ikke hvad dit emne er:)


Skriv et svar til: Problemstllingerne

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.