Fransk
HJÆLP!!!!!
hej der er vel ikke en der er super god til fransk og som gider at hjælpe mig???
jeg har noget jeg skal ha' oversat og har brug for hjælp...
Ny skole: Hvis en familie flytter til et nyt land, skal børnene starte på en ny skole. Det kan være svært for børnene at følge med i starten, da sproget måske er nyt for dem. Men børnene vil sikkert få ekstra undervisning i sproget.
Ny kultur: Når man kommer til et nyt land, der ikke minder om ens eget land, er der en helt anden kultur, man skal lære at leve med. Ytringsfriheden. Her i Danmark har vi ytringsfriheden, som siger, at vi må tegne og skrive hvad vi vil.
Når man kommer til et nyt land er der også en religion, der er i landet. Man kan godt beholde sin egen tro/religion, men man skal respektere, at der måske er en anden religion i det land man flytter til.
I de franske skoler må man ikke bære religiøse tegn, som f.eks. en halskæde med et kors på eller tørklæde om hovedet.
Skriv et svar til: HJÆLP!!!!!
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
