Andre fag

utilfreds med karakter

04. juni 2009 af metm (Slettet)

Hej.
jeg føler mig snydt mht. min karakter for mundlig engelsk.
jeg var oppe som den første i klassen. og føler at det har påvirket karakteren. (jeg syntes det virker som om censor og lærer blev mere og mere gavmilde med karakterer?)

har ikke tænkt mig at klage (da karakteren ikke betyder noget), men vil høre om andre har oplevet lignende.....?


Brugbart svar (1)

Svar #1
04. juni 2009 af -Estrup (Slettet)

Hvad fik du, og hvad føler du at du var berettiget til?


Svar #2
04. juni 2009 af metm (Slettet)

jeg fik 10 (og det er da dejligt, men hader at blive uretfærdigt behandlet:( ) men føler mig berettiget til 12. andre på mit niveu fik 12 og dem der fik 10 er under mit niveu...


Brugbart svar (1)

Svar #3
04. juni 2009 af Nisse004 (Slettet)

sådan var det præcis med mig !! jeg var nr. 2

det var sjovt nok også engelsk mundtlig :)


Svar #4
04. juni 2009 af metm (Slettet)

okay : ) hvornår var du oppe??


Brugbart svar (1)

Svar #5
04. juni 2009 af Nisse004 (Slettet)

i tirsdags


Svar #6
04. juni 2009 af metm (Slettet)

okay, har du tænkt dig at gøre noget ved det, snakke med din lærer om det eller sådan noget?!


Brugbart svar (1)

Svar #7
04. juni 2009 af Nisse004 (Slettet)

neej.. i mine andre eksamener ska jeg møde sent

..og 10 er heller ik ringe igen ;) 


Svar #8
04. juni 2009 af metm (Slettet)

okay, nej da! ;)
 


Brugbart svar (3)

Svar #9
04. juni 2009 af JJ-cool (Slettet)

det er meget svært at klage over en mundtlig karakter til eksamen, med mindre der er sket formelle fejl eller procedurefejl.

#2: At du føler dig berettiget til 12, og at at du er bedre end de andre til 10 med videre kan du ikke bruge til noget. Det er præstationen på dagen samt i de 30 minutter, der tæller - de har formodentlig været bedre end dig , eler er kommet op i noget, de kunne bedre.
hvorfdan kan du vide, at du var berettiget til 12???
Til karakteren 10 skal der være enkelte væsentlige manbgler - dem må du da have fået at vide af eksaminator da han begrundede karakteren

Har selv tit oplevet svagerere elever klare sig udmærket og omvendt - det er meget individuelt og meget uforudsigeligt


Svar #10
04. juni 2009 af metm (Slettet)

Ja, det kan godt være at du har ret... men jeg føler ikke at censor og lærer har begrundet karakteren. Det virkede som om de kun havde snakket om de gode ting og ikke om hvorfor det netop var 10 jeg skulle have.
Derfor spurgte jeg, og der syntes at det var et ret tyndt grundlag de havde for det,og de havde svært ved at finde noget.... Censor sagde bare: øh... altså det er svært at sige, ikke så meget egentligt.
Det fandt jeg bare lidt underligt, da jeg havde forventet at de havde noget, og havde snakket kort om det.

men du har ret mht. at det er meget svært at klage over mundtlige karakterer!


Brugbart svar (1)

Svar #11
05. juni 2009 af Einsteinette (Slettet)

Ud fra din profil ser det ud til, du går i folkeskole, så jeg synes absolut ikke, du skal gøre noget ved det. Der hvor du skal hen senere er lærerne også mere kompetente, og der er en grund til, der er en censor, for netop at vurdere den nuværende kunnen ved den pågældende elev så lærerens forhenværende "indstilling" til eleven ikke er med til at påvirke karaktergivningen.

Desuden må du ALDRIG sammenligne dig selv med andre til eksaminer, for du ved aldrig, hvad de har forbedret, hvad de var oppe i og hvad de præsterede. Nogen siger ikke nær så meget i timerne pga. dovenskab, ikke pga. mangel på faglig kunnen. Dette finder du også ud af længere oppe i skolesystemet :).

MEN 10 er sørme en god karakter, og jeg synes absolut, du skal være tilfreds og holde ferie eller læse til dine andre prøver. - Der har sikkert været mangler, da der ikke skal meget til for at få 12 på folkeskoleniveau, og når du forbedrer det, bliver du naturligvis belønnet, når det gælder :)..

Held og lykke.

PS: Jeg kender det selv, da jeg gik i folkeskole, men jeg er kommet over det og fandt ud af, det var spild af tid at tænke over det.


Svar #12
05. juni 2009 af metm (Slettet)

Tusind tak for rådene og forståelsen.

Det er så også årskarakteren man/jeg mest går op i, så...  

Jeg skal op til fysik om en uge, så jeg må nok hellere kaste mig over det, og glemme det andet....
 
ps. glæder mig til mere kompetente lærere :P


Brugbart svar (1)

Svar #13
05. juni 2009 af Einsteinette (Slettet)

Du skal være tilfreds eller bare glemme det her og nyde det gode vejr. :D
Om et år finder du ud af, hvor værdiløst det er, og får lyst til at smide dit karakterblad/afgangsbevis ud eller brænde det :p. Man gør det naturligvis ikke, men så værdiløs er den, i og med at man søger ind på ungdomsuddannelserne via årskaraktererne. Og hvad angår dine karakterer er der intet at pege fingre af. Så det skal da nok gå :).

PS: Alle lærere er ikke inkompetente i folkeskolen :p. Jeg havde specielt kompetente lærere, men nogle folkeskolelærere har bare tendens til at overvurdere eller undervurdere nogle ting. Det må man bare leve med :).


Svar #14
05. juni 2009 af metm (Slettet)

Ja, jeg ved godt hvor lidt karakteren betyder, men et eller andet sted føler man bare at det betyder noget, men det ind ser jeg nok om lidt tid :P 

ej, self. ikke. Har også mange gode lærere! 

tak :)   


Skriv et svar til: utilfreds med karakter

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.