Andre fag
mit CV er det fint til lærervikar
hej
Se mit cv til lærervikar jeg ønsker mellemtrinet altså 4. 5. 6. klasser
CV
Rixer Dan Knudsen
Profil:
Født: 22. Februar 1985
Adresse: knudsvej 2
By: 6000 Kolding
Telefon: XXXXXX
Mobilnummer: XXXXXX
E-mail: [email protected]
Civilstatus: hjemmeboende
Resumé:
Jeg er HF student på Kolding Gymnasium med fagene Dansk A, Kult-faget som består af Samfundsfag C, Religion C og Historie B og mange andre fag. Ud fra Kolding Gymnasium har jeg tilegnet mig stor viden, lyst til lære, socialitet, selvstændighed og gode kammeratskab. Desuden har jeg i min fritid beskæftiget mig meget med IT, hvor jeg har repareret mange kunders computere og set på programmer som Excel, Word, PowerPoint. Jeg har også anvendt mig af installering af forskellige software på kunders computere, efter behov og jeg har også hjulpet andre med at løse deres problemstillinger med fokus på eksperten.dk. Store kompetencer i IT området. Jeg har også brugt en stor del tid på at beskæftige mig med folkeskoleelever og gymnasieelever, da de har bedet om lektiehjælp. Både har eleverne haft fuldt udbytte af lektiehjælpen og jeg selv. Jeg har god erfaring med at tale med andre om forskellige problemstillinger og jeg er virkelig interesseret bl.a. fællesskab, få mennesker til at lære, debatter, computere, og faglige begreber i forskellige fag, da jeg træffer unge og venner nu til dags og snakker med dem om deres problemstillinger eller om forskellige emner som er højaktuelt lige nu. Desuden har jeg været i praktik på Vejle Bibliotek en uges forløb og jeg har arbejdet i Føtex i Vejle i 3 måneder som salgsassistent, hvor jeg har haft god erfaring med arbejdslivspolitik og selvstændighed og gode kolleger.
Jeg brænder for et job, der stiller krav til både mine faglige og menneskelige kompetencer. Jeg er virkelig dygtig til at tale med folk. Jeg vil virkelig gerne være lærervikar på mellemtrinet.
Uddannelse:
2007-2009 Kolding Gymnasium, 6000 Kolding
HF student
- Gennemført en fuld HF, med Dansk A, Kult-fag, Idræt B, Matematik C,
2006-2007 IBC Fredericia- Middelfart, 7000 Fredericia
- 1års HG forløb gennemført.
Erhvervserfaring:
2006- 2009 frivillig lektiehjælper, 6000 Kolding
- Støtte i fagene dansk, matematik, fra alderen 10 – 19 år
(hvad kan jeg skrive mere her ?? )
2007-2009 frivillig it-hjælper, 6000 Kolding
- Reparation af computere
- Installering af software og hardware
- Formatering af computere og installering af Windows
- PowerPoint
- Word
- Excel
Sprogkendskab:
- Dansk A: Fint (skriftlig og tale)
(skal jeg også skrive engelsk selvom jeg fi 00 i eng og skriftlig 02) ??
It kendskab:
- Microsoft Office (word, powerpoint, excel)
- Internet/e-mail: explorer, Outlook
- Html
- Adobe: Photoshop, Image ready
- Sony vegas
- Undersøge problemstillinger og lose problemstillinger
Fritid
Jeg elsker sport, især fodbold og jeg dyrker det også i min fritid. Til dagligt spiller jeg fodbold
i Kolding BK som fast angriber. Jeg elsker også at hjælpe andre i nød f.eks. psykisk og
fagligt. Psykisk hvis de har problemer med tilværelsen nu til dags. Fagligt bl.a. elever der får
problemer med at få tingene til at hænge sammen eller vide hvordan tingene hænger sammen
og jeg elsker at lære dem noget nyt. At lære nyt er altid godt. Jeg elsker også når jeg har lyst til
at lære nye ting, det er godt for så kan man sige det videre.
Skal jeg også skrive engelsk ?? selvom jeg bestod skriftligt og ikke bestod mundtligt 02 og 00..??
mvh rixer
Kan I hjælpe med at rette for grammatik gentagelser og sprog, sådan det bliver et flot CV..
Svar #1
23. juli 2009 af Maariiaa (Slettet)
Fint CV!
For mig at se ser det bare lidt sjusket ud. Prøv at læs rigtig grundig korrektur på det og få et par stykker i nærheden til at rette det igennem for fejl. Især nu hvor du lægger så meget vægt på dit gode sprogkundskab i dansk. En anden ting: synes du det virker godt at skrive at du kun arbejdede i Føtex i 3 måneder? Jeg tror bare jeg ville blive lidt bekymret hvis jeg sad med ansøgningen i hånden. Hvorfor ikke bare skrive at du har arbejdet i Føtex + et telefonnummer til denne Føtex (medmindre du ikke vil have at de skal kontakte den). Hvis din grund for at stoppe i Føtex ikke lyder negativ i en evt. fremtidig arbejdsgivers øjne så skriv den på. Fx hvis din kontrakt udløb da du blev 18 (og så er det selvfølgelig også helt legitimt at skrive at du kun arbejdede der i 3 måneder). Du kunne også lade en kort bemærkning falde om hvorfor du netop ville i praktik på et bibliotek (fx at bøger interesserer dig) - hvis altså begrundelsen vil være positiv i en evt. fremtidig arbejdsgivers øjne. Prøv også at være lidt mere konkret omkring din erfaring i lektiehjælp - fx at du benytter "studieportalen" meget, eller hjalp klassekammerater osv. Pas også meget på gentagelserne. Fx skriver du op til flere gange at du elsker at lære fre dig og at lære nyt. Hvis dit gennemsnit fra HF er over 6 vil jeg også råde dig at skrive det på. Hvis du har behov for mere hjælp må du endelig skrive! Held og lykke med jobsøgningen!!
Svar #2
26. juli 2009 af havin123 (Slettet)
Hvis du ikke fik gode karaktere i engelsk synes jeg ikke at du skal skrive det ind i dit cv, arbejdsgiveren har ret til at teste dig ved arbejdsinterviewet..
Jeg havde omformuleret dette: Jeg brænder for et job, der stiller krav til både mine faglige og menneskelige kompetencer. Jeg er virkelig dygtig til at tale med folk. Jeg vil virkelig gerne være lærervikar på mellemtrinet. Det lyder som om at du er desperat, omformulerer det istedet for at du bränder for dit job, lever op til firmaets standard osv, hvis du forstår hvad jeg mener..
Bor nu selv i udlandet og har ikke talt dansk i 5 år, så ret gerne mine egne fejl :)
Svar #3
10. august 2009 af Mrunivers (Slettet)
Hvorfor skriver man så meget for et vikar job?
Jeg tog bare derop uden noget som helst udover mit eksamensbevis og så fik jeg jobbet?
Skriv et svar til: mit CV er det fint til lærervikar
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
