Almen studieforberedelse (AT)

Fagkombinationer

07. august 2009 af Blueoil (Slettet)

Hej.

Hvor mange fag er det tilladt at vælge på en gang, og er der nogen krav på fagenes niveauer?


Brugbart svar (1)

Svar #1
08. august 2009 af JJ-cool (Slettet)

man vælger normalt to, og et skal være på mindst  B-niveau. Du kan altså vælge et C-niveau samt et B eller A.Man fraråder ofte at vælge C-niveau, da metodebevidsthed ikke indgår i C-niveauet, men er et must i AT

jerslev


Svar #2
09. august 2009 af Blueoil (Slettet)

Er det metodebevidsthedskravet, der ikke påvirkes af om faget er A- eller C-niveau?

Btw. kan man vælge et fag, som aldrig har ingået i en AT-uge? (Jeg tænker på tysk)


Brugbart svar (2)

Svar #3
13. august 2009 af JJ-cool (Slettet)

det kan du sagtens, du skal blot have haft faget på et eller andet tidspunkt i din gymnasiekarriere, fx kan du vælge samfundsfag C, som du kun har haft i 1.g.
 

Omkring metodebevidsthedskravet. Det forventes, at du har nogle reflektioner over fagenes metoders fordele og ulemper samt kan vurdere og anvise fagfaglige metoder på den sag, du arbejder med. Denne del af faglig metode har man ikke så meget af på C-niveau. Men ellers er det sådan, at der selvfølgelig kun stilles faglige krav i forhold til det niveau, du har haft faget på.

JJ-cool


Skriv et svar til: Fagkombinationer

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.