Dansk Historieopgave

HJÆLP til problemformulering, please :)

15. september 2009 af Freibur (Slettet)

Jeg har valgt dansk, og mit emne er ret kompliceret. Mit hovedværk er World of Warcraft, og jeg skal analysere spillet, dets opbygning og en såkaldt "quests" opbygning i forhold til midderalderlige træk. Jeg skal også inddrage noget om æstetikken og interaktiviteten (at spillerne selv er en del af selve spillet, da de er med til at få indført alle de virkeligheds arrangementer som jul og andre højtideligheder). Til sidst også noget om kunsthistorie, men det hører også sammen med æstetikken.

Jeg mangler bare en problemformulering, og det er ikke lige min stærke side at skulle få lavet sådan en. Please giv mig nogle tips eller lign.

På forhånd tak.


Brugbart svar (2)

Svar #1
15. september 2009 af JKaram (Slettet)

Det er rimeligt nørdet emne :D. Haha.
Det kunne være noget omkring: I hvilken grad har virkelighedselementet i spillet affektion på spillerne forstået i den forstand: om det er derfor de spiller det.

Karam


Svar #2
15. september 2009 af Freibur (Slettet)

Haha, ja - jeg ved det =p men det er så spændende! ;O

Og ja, det kunne være en del af det, fedt nok :) Men hvordan får jeg det historiske og æstetiske ind i problemformuleringen?
 


Brugbart svar (2)

Svar #3
16. september 2009 af JJ-cool (Slettet)

har svaret andetsteds


Skriv et svar til: HJÆLP til problemformulering, please :)

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.