Fransk
oversæt?
Jeg løber og løber og løber, jeg kan ikke mere, de er i hælene på mig. Jeg vil ikke give op, hvis de får fat på mig, er jeg dødsens. Rundt omkring ghettoen løber jeg rundt mens en flok teenager er efter mig. Jeg blev forpustet og stopper. De griber fat i mig og smider mig ned på jorden. Jeg bliver tæsket, og mit ansigt bliver dækket med blod. De smadrer mig til jeg er helt færdig og kan nærmest ikke trække vejret. Men kæmper mod de smerter som de indvandrer drenge har forårsaget. De fire drenge slår mig i skridtet til sidst og går deres vej. Imens hører jeg en sige ”Youssef lad ham være, han er bare en jøde, han får sin straf InshaAllah (om Gud vil)”. Hans ansigt var ikke et godt syn, han havde en enorm vrede i sig, som skulle gå ud over mig, hans sorte øjne, kunne nærmest bore igennem mig, og gav mig det indtryk at han ikke havde haft en rar opvækst.
Min næse blev brækket på grund af hvad jeg er og hvad jeg sagde, derfor skal jeg sidde her og lide, i det lille hospital. Det eneste jeg sagde til Youssef var at jeg var jøde efter at han havde spurgt mig, hvor jeg kom fra, og inden jeg skulle fortælle mere blev jeg angrebet af ham og hans venner. Jeg har ondt af ham, selvom mine smerter er enorme, kan jeg ikke føle andet end medlidenhed for den smerte han sendte mig. han gav mig smerte ved at tæske mig, men jeg kan se at han havde en større smerte som ædte ham indeni. Hans øjne sagde alt.
ER DER NOGEN DER VIL OVERSÆTTE DET DER^^?
Svar #1
20. marts 2010 af Erik Morsing (Slettet)
Jeg forsøger lige at tage det første af det, hvis jeg kan oversætte, kan du også selv, jeg har bare en ordbog til min rådighed, og har ikke haft fransk i mere en 40 år, håber Pierre kommer os til undsætning
je cours et cours et cours, je ne peu plus, ils sont aux trousses de moi, on ne faut pas perdre l'espoir, s'isl me prendre, je suis perdu
Svar #2
21. marts 2010 af glorie (Slettet)
Hehe tusinde taak for hjælpen :)
nu mangler jeg bare det her ,, er der nogen der gider at oversætte det her? det haster ! :
Rundt omkring ghettoen løber jeg rundt mens en flok teenager er efter mig. Jeg blev forpustet og stopper. De griber fat i mig og smider mig ned på jorden. Jeg bliver tæsket, og mit ansigt bliver dækket med blod. De smadrer mig til jeg er helt færdig og kan nærmest ikke trække vejret. Men kæmper mod de smerter som de indvandrer drenge har forårsaget. De fire drenge slår mig i skridtet til sidst og går deres vej. Imens hører jeg en sige ”Youssef lad ham være, han er bare en jøde, han får sin straf InshaAllah (om Gud vil)”. Hans ansigt var ikke et godt syn, han havde en enorm vrede i sig, som skulle gå ud over mig, hans sorte øjne, kunne nærmest bore igennem mig, og gav mig det indtryk at han ikke havde haft en rar opvækst.
Min næse blev brækket på grund af hvad jeg er og hvad jeg sagde, derfor skal jeg sidde her og lide, i det lille hospital. Det eneste jeg sagde til Youssef var at jeg var jøde efter at han havde spurgt mig, hvor jeg kom fra, og inden jeg skulle fortælle mere blev jeg angrebet af ham og hans venner. Jeg har ondt af ham, selvom mine smerter er enorme, kan jeg ikke føle andet end medlidenhed for den smerte han sendte mig. han gav mig smerte ved at tæske mig, men jeg kan se at han havde en større smerte som ædte ham indeni. Hans øjne sagde alt.
Svar #3
21. marts 2010 af ibtichan (Slettet)
je cours et cours et cours, j'en peu plus, ils sont aux point de m'attraper, je ne veux pas perdre l'espoir, s'ils me prend, je suis fichu(eller)mort.je cours autour du ghetto pendant que un groupe jeune me poursuit. Je suis esouffler donc je m'arrête. Ils m'attrappe et me jette par terre et me bat. mon visage remplie de sang. il me bat a mort, je peux presque même pas respirer, mais je reteint mes douleur. les quatre garcons me frappe au jambe et s'en va. Tout-a-coup j'entand 'youssef laisse le, il est juif, il aura son jugement inshaallah'
og jeg oversætter ikke mere på grund jeg syndes den tekst er lidt rasistik , og gør muslimer onde og jeg ikke OND (og jeg er doven)! jeg har ændre lidt teksten så det lyder fransk. du kan læse den igemmen får at se hvor...
Svar #4
22. marts 2010 af JKaram (Slettet)
Hej Glorie. Skriver du dit forslag vil jeg hellere end gerne rette det, men gider ikke oversætte det for dig.
Karam
Svar #5
22. marts 2010 af glorie (Slettet)
Tusinde tak for hjælpen =)
JKaram kig i din indbakke,, hvsi du gider at rette den før imorgen .. Tak
Skriv et svar til: oversæt?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
