Samfundsfag

SU skal ikke afskaffes!!!!!!!! heeeeeeælp

24. november 2010 af Annalursenm (Slettet)

Hvad synes i , hvorfor og hvordan og hvad?

Jeg skal fremlægge om hvad jeg synes om SU skal afskaffes


Brugbart svar (0)

Svar #1
24. november 2010 af NikolajOlsen

Grundlæggende handler det vel om, hvor meget du mener staten skal omfordele. Hvis du har en reel holdning er det jo fint, men ellers kan du antage en holdning om, at når man har tjent sine penge er det ens egne, og derfor er det uretfærdigt, når staten opkræver skat. Derved argumenterer du for, at overførsler fra det offentlige, herunder SU, skal afskaffes.

Omvendt kan du mene, at det er statens opgave at sørge for at skabe lighed. Her bliver SU et middel til at hjælpe de fattigste og ressourcesvageste studerende til at få en uddannelse.

Hvad synes du selv?


Brugbart svar (0)

Svar #2
25. november 2010 af BelleCanto (Slettet)

Men du skal lige huske at SU stadig gives til de allerfattigste, selvom den bliver afskaffet. Det er en del af puljen som staten stadig tilsidelægger til de studerende, men som er sat ned til 150. mio. kr.


Brugbart svar (1)

Svar #3
27. november 2010 af xx-cool_girl-xx (Slettet)

Pro afskaffelse af S.U:

I en tid med økonomisk krise og offentlig gæld, hvor arbejdsløsheden topper og penge bliver sparet væk på områder som sygehuse deler vi stadig café-penge ud til gymnasie elever der stadig bor hjemme hos far og mor. Hvordan kan det være ansvarligt? Burde vi ikke afskaffe café-pengene og istedet bruge pengene på dem der virkelig har brug for det?

---

Con afskaffelse af S.U:

Danmark er ikke ligesom Kina et land med produktion af varer. Danmark er et land hvor vi lever af idérige personer og nytænkning. For at dette kan skabes har vi brug for at unge mennesker tager en uddannelse. S.U er en måde at kompensere for den tid unge bruger i skolen i stedet for at arbejde. Hvem ved om hvis vi afskaffer S.U'en, om unge dropper studierne og går direkte ud på arbejdsmarkedet i især ufaglært arbejde, fordi det derved økonomisk hænger bedre sammen. Vi har brug for folk med en videregående uddannelse og det er grunden til at vi har S.U. Vi skal passe på med at spare så meget at vi ødelægger det for os selv. I stedet burde vi se på vores prioritering, vil vi virkelig ofre S.U'en som opfordrer folk til at studere før vi ofrer efterlønnen?


Skriv et svar til: SU skal ikke afskaffes!!!!!!!! heeeeeeælp

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.