Eksamensforberedelse

Studieretningsfag?

08. april kl. 22:26 af Lise123Lise - Niveau: A-niveau

Hvis man har studieretningen bio A og kemi B men har hævet mat B til A i 3g - vil mat A så tælle som et studieretningsfag? Altså ift. uvu udtagelse af eksamen for gym:

"3.g-elever skal op til to skriftlige prøver. Alle skal op i skriftlig dansk, og derudover skal eleverne op i et udtrukket studieretningsfag på A-niveau. De skal også op til en mundtlig prøve i deres store skriftlige opgave (SRP/SOP). Har eleven afsluttet den store skriftlige prøve i vinterterminen, skal eleven i stedet op i den senest placerede udtrukne prøve*."


Brugbart svar (0)

Svar #1
09. april kl. 08:40 af Smut1

Jeg husker det som om, at svaret er nej fra den gang jeg selv gik i gymnasiet, men var dog usikker. Hos retsinformation står der "§ 17. Stk. 2. Hvis der i uddannelsen indgår et 5. og eventuelt et 6. fag på A-niveau ud over obligatoriske fag og studieretningsfag på A-niveau, kan undervisningen i disse fag afsluttes tidligere end uddannelsens sidste skoleår".

Det lyder i hvert fald ikke som om, at alle selvvalgte A-niveaus (valg)fag er studiefag.


Skriv et svar til: Studieretningsfag?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.