Generelt

Skibsreklamen - moderator?!

19. april 2011 af NejTilSvampe

Hvornår fjerner i den forpulede møg reklame?! den fylder hele skærmen, og hver gang man skifter vindue dukker den op! Dx den driver mig til vanvid. I vælger konsekvent de mest irriterende reklamer på nettet!! grrr.


Svar #1
19. april 2011 af NejTilSvampe

Og ganske vist, efter jeg trykker "Opret svar" dukker den selvfølgelig op igen...


Brugbart svar (2)

Svar #2
19. april 2011 af Andersen11 (Slettet)

Jeg har endnu ikke set den reklame, du omtaler her, så jeg ved ikke præcist, hvad den gør. Men jeg føler med dig. For nogle uger siden havde jeg selv store problemer her på Portalen med en reklame for filmen SAW. Hver gang reklamen blev vist, fik det min browser til at hænge, og min eneste udvej var at kille browseren. Det var ved at drive mig til vanvid. Jeg fandt så ud af, at jeg ved at disable Adobe Flashplayer kunne undgå at animationen i reklamen gik i gang, og dermed kunne jeg leve med det. Jeg ved ikke, om det kan hjælpe i dit tilfælde. Man kan disable Flashplayer gennem "manage add-ons" tandhjulet nede på browservinduets statusbjælke.


Brugbart svar (2)

Svar #3
19. april 2011 af Moderatoren

Jeg bruger Firefox og finder ingen reklamer der driver mig til vanvid... Måske det bare er mig der ikke lægger mærke til dem?


Svar #4
19. april 2011 af NejTilSvampe

det kommer hver gang jeg trykker på noget i SP.

Vedhæftet fil:anoying.png

Brugbart svar (2)

Svar #5
19. april 2011 af Andersen11 (Slettet)

#4

Mon du kan undertrykke den med en pop-up blokerer?


Brugbart svar (2)

Svar #6
20. april 2011 af YoungSlowy (Slettet)

Ja, kan man ikke fjerne de unødvendige reklamer helt. Hver gang man logger på kommer reklamerne frem. Hvad skulle man da i øvrigt også bruge de reklamer til på en lektieportal? Det giver ingen mening for mig.

Sig mig lige er det for pengenes skyld?


Svar #7
20. april 2011 af NejTilSvampe

#6 - er ikke sikker på om du er sarkastisk eller ej.. Men ja selvfølgelig er det for pengenes skyld hvilket jeg udemærket godt forstår. de skal jo komme et sted fra for at holde siden kørende. Men man kunne da for ***** vælge en anden reklame efter min mening (>.<)*


Brugbart svar (2)

Svar #8
20. april 2011 af Dulugtergrimt (Slettet)

Eller også kunne de bare gøre, at når man har trykket på krydset, så dukker reklamen ikke op igen. Jeg lagde mærke til den igår og blev ret irriteret. Den stoppede dog med at komme frem efter et par gange.


Brugbart svar (2)

Svar #9
20. april 2011 af Jerslev (Slettet)

#4: Kan se, at du bruger FF. Download NoScript og Ad Block+. Så vil du aldrig mere have den slags problemer. Jeg har ikke set reklamer her på siden i flere år.

Adblock Plus: http://adblockplus.org/en/

NoScript: http://noscript.net/


Brugbart svar (2)

Svar #10
27. april 2011 af YoungSlowy (Slettet)

For en simpel guide til "blokering" af reklamer på denne side, så følg disse trin.

Hvis I bruger Mozilla 4:

Klik på Firefox øverst venstre hjørne, klik på tilføjelser, klik på deaktiver Shockwave Flash. Så skulle I gerne undgå reklamen.

Frederik


Skriv et svar til: Skibsreklamen - moderator?!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.