Generelt
Studenterkørsel + dimission?
Kan det passe, at studenterkørsel og dimission kan være på samme dag? Den 24. juni? Jeg forstår ikke rigtigt hvorfor det er sådan...man har jo nogenlunde fint tøj på til dimission og til studenterkørselen er det vildt upraktisk?
Svar #1
22. juni 2011 af NikolajOlsen
Sådan var det i hvert fald hos os. Jeg ved ikke, om det var et problem for pigerne med påklædningen - jeg havde i hvert fald ikke problemer :-)
Svar #2
22. juni 2011 af Dulugtergrimt (Slettet)
Det er ikke nødvendigt at møde op i sit stiveste kluns til en dimmision. Tag noget på, der er fint men kan tåle at blive beskidt (en skjorte or so). Ellers plejer der at være reception i en 20-30 minutter efter selve dimmisionen (billeder + lykønskninger fra lærerne), så tag noget skiftetøj med og søg mod toilettet og få skiftet til mere praktisk tøj. Det er altså den sindssygeste oplevelse at køre i vogn, så er sgu lidt ærgeligt hvis man ikke vil gøre sit tøj lidt beskidt.
Skriv et svar til: Studenterkørsel + dimission?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
