Generelt
fravær og advarsler
Jeg havde i 2.g alt for meget fravær af personlige årsager. Det nærmede sig de 20% og en del uafleverede opgaver oveni, jeg modtog derfor en skriftlig advarsel og var nær blevet indstillet til fuldt pensum i 2.g.
I 3.g gik det så lidt bedre, men helbreddet haltede med tilbagevendende sygdom og jeg ligger nu på 13,37% for perioden og 12,71% for året, hvilket selvfølgelig er lavere end sidste år, men stadig højt. Til gengæld er mine karakterer forbedret og har ingen uafleverede opgaver, selvom nogle af dem har været lidt forsinkede. derudover hentede jeg et 12-tal i srp og fik fine eksamenskarakterer i 2.g.
Jeg har ikke modtaget hverken mundtlige eller skriftlige afleveringer i 3.g, kun haft en enkelt samtale med min studievejleder om at det gik bedre osv.
Mit spørgsmål er:
Kan de sende mig op i fuldt pensum uden at have givet mig hverken mundtlige eller skriftlige advarsler for det daværende år? Tæller advarslerne for de tidligere år, eller viskes tavlen ren når det nye år starter?
Svar #1
10. maj 2012 af Yrlin (Slettet)
Hvis de ville sende dig op i fuldt pensum iår, ville du ikke være i tvivl om det på nuværende tidspunkt.
Jeg er ret sikker på at de skal give et VIST antal mundtlige og skriftlige advarsler, før at de kan tillade sig at gøre det.
:>
Svar #3
10. maj 2012 af Yrlin (Slettet)
tror jeg ikke, nej. Hvis du skulle op i fuldt pensum, skulle de have givet dig besked nu.
Der er vist en eller anden regel med at det senest er 1 måned før dine første eksamener, at de SKAL have givet dig besked om det, hvis du skal op i fuldt pensum.
Lyder heller ikke til at dit fravær er SÅ højt igen, og hvis dine karakterer er forbedrede, samt du har afleveret dine ting, så tror jeg ikke du har noget at være bange for.
Svar #4
16. maj 2012 af Walleh (Slettet)
Hvis man skal op i fuldt pensum skal de fortælle dig det en måned før læseferiens begyndelse, og eftersom jeg går ud fra at du får fri før d. 10. juni, så er du safe! :D
(Jeg havde under 10% da vi nåede til datoen for en måned før læseferien... Men nu)
Skriv et svar til: fravær og advarsler
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
