Dansk
Kødet af Saalbach
Er der nogen der har en opgave/noter/andet hjælp til Astrid Saalbachs novelle "kødet" fra novellesamlingen "Månens ansigt" (1985)? Nogen der evnt. kan hjælpe med at analysere og fortolke den lidt?
Svar #5
24. september 2005 af Malfoy (Slettet)
ER det en skriftligaflevering?
Malfoy
Svar #6
24. september 2005 af waterboy16 (Slettet)
Svar #7
24. september 2005 af waterboy16 (Slettet)
Svar #8
24. september 2005 af Malfoy (Slettet)
Så vidt jeg har forstået det skal det fortolkes således:
Jeg tror handlingen foregår i en lille by ude på landet. Man hørrer om en ensom mand pD 50-60 år, som har det svært med sig selv og sine tanker. Hans kone er død for fire måneder siden, og alt inde og ude minder ham om hende. Det meste af tiden sidder han indenfor og arbejder med skodderne trukket for. Han vil ikke ændre på noget, da den sidste "rest" af hans kone så forsvinder. Derfor får det hele lov bare at gro, så haven næsten minder om et vildnis.
Havemøblerne står ubrugte og vrimler med insekter, han føler sig overbegloet og synes, at folk vender ham ryggen, når de ser ham.
Selv hans børn tror han ikke tør snakke med ham alene, da hans datter altid har sin kæreste med, når hun kommer.
Hele hans liv drejer sig om at bevare hans kone, han lader intet nyt komme ind, da det så ikke længere er, som da hans kone levede. Han snakker ikke engang med sin hushjælp, han kommunikerer udelukkende med hende igennem sedler. Hans børn kommer på besøg hos ham, og til aften spiser de den sidste postej (kødet= det er den postej konen harlavet), der er i fryseren.
Da børnene hører, at det er hans kone, der har lavet den, har de meget svært ved at spise den og får gåsehud.
Nu syntes jeg du skulle fortsætte, den var ellers meget enkel...
Malfoy
ps. undskyld stavefejlene
Svar #9
24. september 2005 af Malfoy (Slettet)
Svar #12
25. september 2005 af Malfoy (Slettet)
Puhhh, nu er jeg da godt nok træt af at vente på svar fra dig.... :D
Har du ikke modtaget min mail?
Det er ret vigtigt for din aflevering, det er jeg ret så sikker på...
Malfoy
Svar #13
21. april 2006 af Frkfriis1 (Slettet)
Jeg har det helt samme problem og helt samme opgave.
Skriv et svar til: Kødet af Saalbach
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
