Dansk

eksame

11. maj kl. 12:52 af laerke2026 - Niveau: 10. klasse

har trukket periodelæsning og mangler svar på et oplæsningstykke, mit maleri er en landevej. kan i hjælp med at finde et passende stykke


Brugbart svar (0)

Svar #1
11. maj kl. 14:02 af solblomaolia

hvad hedder maleriet?


Svar #2
11. maj kl. 14:12 af laerke2026

"En landevej" af H.A Brendekilde


Brugbart svar (0)

Svar #3
11. maj kl. 15:01 af solblomaolia


Svar #4
12. maj kl. 10:12 af laerke2026

tænker at tage den første om h.a brendekilde og ville gerne snakke om ham men også maleriet, skal have ca. 650-700 tegn men har ingen ide hvilket stykke jeg skal snakke om, kan de hjælpe med dette 


Brugbart svar (0)

Svar #5
12. maj kl. 13:52 af solblomaolia

det kan fx være dette -

"Aksel Hansen var 5 år ældre end Brendekilde, og tog afgang som modellerer fra Kunstakademiet i København i 1879. Mødet med ham blev næste nødvendige forudsætning for Hans Andersens kunstnerkarriere: I 1875 tog han til København, søgte ind på Kunstakademiet og fik afslag, hvorefter han tog kontakt med blomstermaleren O.A. Hermansen, som formedelst 30 kr. tilbød ham den fornødne skoling, det blev ialt 11 dages undervisning. Så blev han optaget."

og dette -

"I 1893 – det år, hvor symbolismen ellers havde tag i det danske kunstliv – malede Brendekilde sit mest agitatoriske billede, »En Landevej«. Det meget store maleri blev erhvervet direkte fra Charlottenborgudstillingen af Statens Museum for Kunst samme år. "

der er 702 anslag med mellemrum


Skriv et svar til: eksame

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.