Dansk

kronik

12. februar 2013 af Zladark (Slettet) - Niveau: A-niveau

Jeg er blevet givet opgaven:

Skriv en kronik om, hvad den digitaliserede verden betyder for dig og din generations brug af sprog i forskellige sammenhænge. Du kan fx komme ind på kommunikation og sprogbrug i de sociale medier, i skolearbejdet, med familien osv. Du skal aktivt inddrage mindst to tekster fra opgavesættet samt en tekst, du selv finder. Din kronik skal skrives til en landsdækkende avis.

Og jeg er i tvilvl om hvordan at jeg skal hencise til de tekster jeg vælger, da kronikken jo skal bruges i en avis. Så jeg kan f.eks. ikke skive "Og den problem stilling fortæller tekst 8 meget godt om da at den kommer ind på..." eller hvad?

Skal jeg betegne teksterne som deres egentlige navne eller skal jeg kun fortælle hvor eksemplerne i teksterne kommer fra?


Brugbart svar (1)

Svar #1
12. februar 2013 af Stygotius (Slettet)

Du kunne jo begynde med at skrive "problemstilling" og  "betegne teksterne med deres egentlige navne"


Brugbart svar (1)

Svar #2
13. februar 2013 af candphil

Det er meget sjældent, at man laver henvisninger til fx. fodnoter i en kronik. Det er også sjældent man citerer helt ordret med citationstegn, med mindre det er helt nødvendigt. Kronik kommer af kronos - altså tid. Det er noget umiddelbart. Det er lige her og det er nu. Det er ikke en doktordisputats eller anden afhandling. Det er en mening som kan være underbygget af nogen man er enig med, som har nogle resultater eller en anden viden som giver mening for dig mens du skriver hvordan du mener det hele hænger sammen. Altså: når du inddrager aktivt, så skriv hvor det kommer fra og hvem som har sagt det lige der hvor du bruger det.

Eks: Som A sagde i sin artikel B, om emnet, nemlig (...), så er jeg enig et stykke ad vejen, men ...


Skriv et svar til: kronik

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.