Dansk
uddanselse?
Hej allesammen:d
- jeg er på mit sidste år på stx, dvs. jeg snart skal til at søge ind på en videregående uddanelse. jeg læst og læst på ug, for at finde ud af hvilken uddanelse passer mig bedst. og er faldet for økonimi .
- er det en god eller dårlig uddanselse? er jobmulighederne gode? min far er ikke særlig glad for ideen om økonimi, da han siger det er en dårlig uddanelse? er det rigtigt, eller bare hans egen holdning?
mvh den forvirrede lulu
Svar #1
19. maj 2013 af Andersen11 (Slettet)
Dobbeltpostering af https://www.studieportalen.dk/Forums/Thread.aspx?id=1345606
Svar #2
19. maj 2013 af Engineering (Slettet)
Hej Lulu
Synes da du skal vælge med dit eget hoved og hjerte. Men du siger at nu er økonomi, lige dig. Men økonomi er jo et kæmpe felt og der findes jo flere hundrede af stillingerne og muligheder inden for det. Jobmulighederne er store, og tænker da at uddannelsen er fint hvis man er til det. Hvad tænker din far på siden han fraråder dig det, penge, mulighed for at få job efter uddannelsen eller?
Svar #3
19. maj 2013 af Engineering (Slettet)
#1
Dobbeltpostering af https://www.studieportalen.dk/Forums/Thread.aspx?id=1345606
Gætter på at hun måske er lidt naiv for at få et svar!
Svar #4
19. maj 2013 af lulu19049 (Slettet)
han kan ik rigtigt forstå at folk vægler at "bare" sidde i en dank?, så det er pengene han tænker på, tjener man meget som økonom?
Svar #6
19. maj 2013 af Engineering (Slettet)
#5
-.- Ja som du selv sidder og skriver, dobbelt post! Hr. Anderson
#4
Forstår ikke som forældre at man ikke lader sine børn selv vælge, man vælger da hvad der interessere en og at forældre ikke skal leve gennem deres børn. Men okay, lønnen er vel fint nok som økonom og regskabsmedarbejder (ca. 27-30 k årligt), men igen hvis man kun går efter lønnen, så er det sku også sådan lidt naivt.
Svar #7
19. maj 2013 af lulu19049 (Slettet)
så der noget jeg ik forstår, hvad betyder sidde tal under løn? http://www.ug.dk/job/akademiskarbogledelse/oekonomirevision/oekonom.aspx#fold4
Svar #8
19. maj 2013 af Engineering (Slettet)
Altså det med 42+k, er ikke for en der er nyuddannet(Bachelor), de starter ca. ved de 30k. Og sidde tal under løn, hvor??
Svar #9
19. maj 2013 af Andersen11 (Slettet)
"sidde tal" skal måske forstås som "disse tal"?
Der er et link til forklaring til "lønoplysninger".
Svar #10
19. maj 2013 af 123434 (Slettet)
Jeg antager at du vil læse økonomi på universitet,
han kan ik rigtigt forstå at folk vægler at "bare" sidde i en dank?, så det er pengene han tænker på, tjener man meget som økonom?
Som økonom(universitetsuddannet) er der mange forskellige jobmuligheder, som f.eks. rådgiver, analytiker, forsker, bankmedarbejder osv. Lønnen afhænger selvfølgelig af stilling. Men hvis du går efter pengene, er det ikke økonomi, du skal læse snarere forsikringsmatematik.
min far er ikke særlig glad for ideen om økonimi, da han siger det er en dårlig uddanelse? er det rigtigt, eller bare hans egen holdning?
Jeg betragter, økonomi for en svær uddannelse, med store krav til matematik og samfundskendskab. I sidste ende er det jo dig, der skal bestemme, hvilken uddannelse du vil tage. Du er over 18 år og er selv ansvarlig for din uddannelse. Føl efter hvad du selv vil, og lad dig ikke påvirke af andre. Vælg uddannelse med dit hjerte.
Svar #11
20. maj 2013 af npcnb (Slettet)
Som det allerede er blevet nævnt kan økonomer lave meget andet end "blot" at sidde i en bank. Mange ansættes i virksomheder, ministerier ol.
Økonomi er en gammel og anerkendt uddannelse, og lønnen er i de fleste tilfælde fornuftig. Arbejdsløsheden skulle generelt også ligge på et forholdsvist lavt niveau, selvom den svinger lidt.
Når det så er sagt er det i mine øjne bestemt ikke nogen nem uddannelse. Det kræver hårdt arbejde og gode matematiske færdigheder. Dette afspejles også i frafaldsprocenten:
"60 procent af dem, der begyndte på bacheloruddannelsen i 2011, forventes at fuldføre uddannelsen" (Fra UG)
De væsentligste spørgsmål du skal stille dig selv er, hvis du spørger mig:
Interesserer økonomi, grafer og tal dig? (eller er uddannelsen for dig kun en vej til prestige og et godt job?)
Føler du dig umiddelbart stærk nok fagligt til at kunne klare uddannelsen? (kan dog naturligvis være svært at vurdere uden kendskab til niveauet)
Skriv et svar til: uddanselse?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
