Generelt
Hvad ville du gøre hvis du var mig?
:'(
Svar #1
12. juni 2013 af agne0600 (Slettet)
Tag en snak med nogle af dine andre lærere om hvordan du har det, så kan du sikkert å noget lektiehjælp. Det ville jeg ihvertfald gøre hvis jeg var dig :-)
Svar #2
12. juni 2013 af SuHovedKortTilBiKort (Slettet)
There is hope, fik et snit på 1 i folkeskolen, kom på gym (HTX), fik 12-12-12 første år, altså 12 i 2x C fag, og 12 i eksamen i det ene C fag, ikke så svært.... Du skal bare tage dig sammen og bruge tid på dine afleveringer, og forstå hvad dine lærer fisker efter.
Andet år gik ikke så godt, men stadig over gennemsnittet.
Nettet er din bedste hjælp, brug det.
Svar #3
17. juni 2013 af mette48 (Slettet)
Hvis du ikke forstår hvad din lærer siger, må du begynde at bruge dine lærerbøger meget mere end du gør nu. Det er trods alt dit eget ansvar at du får lært noget. Det koster arbejde, nok meget arbejde og en del tid.
I matematik skal du begynde med at læse opgaveteksterne meget grundigt. Du skal finde ud ad, hvilke oplysninger du får i teksten, derefter skal du finde ud af, hvad der spørges om i opgaven. Tag et spørgsmål af gangen og vent med det næste til det foregående er besvaret.
Nogle gange er det nemmest at skrive med ord, hvordan man vil løse opgaven og så bagefter tage tal og ondre oplysninger med.
Skriv et svar til: Hvad ville du gøre hvis du var mig?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
