Matematik
hjælp
rente 4% om året
Su lån 2942 hver måned
hele uddannelsen tager 5 år
spørgsmålet er det opgivne renter er årlige. Egon får penge udbetalt hver måned og skal senere betale af på lånet med en fast månedlig ydelse. Omregn de årlige renter under og efter uddannelse til månedlige renter.
Svar #1
14. september 2013 af someguy (Slettet)
2942*12=35304kr
4% i rente= 35304*0.04=1412.16kr første år
35304+1412=36716.16kr totalt lån 1 år
4% i rente= (36716.16+35304)*0,04=2880.80kr samlet rente andet år
36716.16+35304+2880.80=74900.97kr totalt lån andet år
4% i rente= (74900.97+35304)*0,04=4408.20kr samlet rente tredje år
74900.97+35304+4408.20=114613.17kr totalt lån tredje år
4% i rente= (114613.17+35304)*0,04=5996.69kr samlet rente fjerde år
114613.17+35304+5996.69=155913.86kr totalt lån fjerde år
4% i rente= (155913.86+35304)*0,04=7648.71kr samlet rente femte år
155913.86+35304+7648.71=198866.57kr totalt lån 5 år
månedlig ydelse 6 år= 7954.66/12=662.89kr.+ afdrag
Svar #2
14. september 2013 af someguy (Slettet)
lavede lige et excel ark :)
indsæt de rigtige tal i de markerede felter
Svar #3
14. september 2013 af mathon
oparbejdning af studiegæld G:
(1+rm)12 = 1,04
rm = 1,041/12 - 1 = 0,003274
1,00327460 - 1
G = 2942• ------------------- = 194.698,69
0,003274
månedlig ydelse på
tilbagebetaling af studielånet over 5 år:
G • r 194.698,69 • 0,003274
y = -------------------- = ------------------------------ = 3.579,39
1 - 1,003274-60 1 - 1,003274-60
Svar #6
15. september 2013 af someguy (Slettet)
den egentlige rente, den egentlige su og det egentlige afdrag
bare i tilfælde af at det kunne finde på at ændre sig :)
Skriv et svar til: hjælp
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.