Historie

Marx's had til kapitalismen

19. januar 2014 af 123434 (Slettet)

1) Ifølge Marx udnyttes arbejderne af kapitalisterne/virksomhedsejerne. Arbejderne fik mindre i løn end deres arbejdskraft var værd. Arbejderne fik en dårlig løn, mens fabriksejerne bare blev rigere og rigere. Ideen var at ejendomsretten til produktionsmidlerne skulle afskaffes så ingen mennesker kunne tjene penge på andres arbejdskraft, kun staten. 

Er der andre grunde til at Karl Marx ikke bryder sig om kapitalismen? Har I evt. et link til en forklaring?

Tak på forhånd og god aften.


Brugbart svar (1)

Svar #1
20. januar 2014 af SuneChr


Brugbart svar (1)

Svar #2
20. januar 2014 af Brusebad (Slettet)

Jeg ville nok være varsom med den sidste del af din sætning "kun staten". Det er jo ikke meningen at merværdien fra produktionen skal tilfalde staten men derimod fællesskabet. Jeg skal ikke kunne sige om Marx decideret havde et had mod kapitaltismen.

Ifølge Marx skal kapitalismen ses som en samfundsfase. Problemet med en given samfundsfase opstår når den ikke længere kan løse samfundsproblemstillingerne, det mente Marx ikke længere kapitatlismen kunne b.la. på grund af kapitalismens tendens til at skabe økonomiske kriser. Marx mente, at efter den kapitalistiske fase skulle den socialistiske fase indtræde; en slags "opdragelsesfase" hvor befolkningen blev vant til den de nye samfundsstrukturer. En parole fra den socialistiske fase lyder "man skal arbejde efter evne og modtage efter indsats". Med tiden skulle den kommunistiske indtræde her skulle "man arbejde efter evne og modtage efter behov- Den kommunistiske fase skulle også være kendetegnet ved det klasseløse samfund. Det skal også siges at netop klassebegrebet er vigtigt inden for Marxisimen.

Du kan evt. læse mere om det her
http://www.denstoredanske.dk/Samfund,_jura_og_politik/Samfund/Marxisme,_socialisme_og_kommunisme/marxisme/marxisme_(Marxistisk_%C3%B8konomi)
http://www.leksikon.org/art.php?n=1679


Svar #3
20. januar 2014 af 123434 (Slettet)

Tak for hjælpen, det gjorde mig klogere


Skriv et svar til: Marx's had til kapitalismen

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.