Dansk

Hjemmesider og web-steder

12. januar 2007 af ricco (Slettet)

Ville være meget glad for om der var nogle der havde en god ide til hvor jeg finder godt materiale til analyse af hjemmesider .
Jeg har materiale til hvordan man selv skriver godt til internettet : "Skrivgodt.dk" frydenlund/grandjean kommunikation

Brugbart svar (0)

Svar #1
12. januar 2007 af Katrine (Slettet)

Jeg har noget til analyse af webkommunikation, altså sproget i en semiotisk forstand på en hjemmeside.. hvis det er noget? Analysen tager udgangspunk i Roman Jakobson, men man kan også inddrage Peice hvis man vil.

Brugbart svar (0)

Svar #2
12. januar 2007 af SomeOneMore (Slettet)

Jeg kan anbefale en tynd gul bog, der hedder Design til skærmen. Den sætter dig ind i alle de grundlæggende designområder, og hvad de bevirker. Både på billed og tekstplan. Kan ikke huske forfatterne, men du kan finde den på ethvert bibliotek, og sikkert også på skolens.

Prøv evt. at kaste et blik på disse tidligere tråde i forumet:
https://www.studieportalen.dk/Forums/Thread.aspx?id=231652
https://www.studieportalen.dk/Forums/Thread.aspx?id=205010

Ellers kan jeg nok svare på en del konkrete spørgsmål, hvis der skulle komme nogen.

Svar #3
12. januar 2007 af ricco (Slettet)

Hej Katrine

Lyder rigtig godt - ville være meget taknemmmelig for nogle henvisninger , så jeg selv kan søge videre .


Brugbart svar (0)

Svar #4
12. januar 2007 af SomeOneMore (Slettet)

Men ellers er hjemmesideanalyser jo i bund og grund et mix mellem øvrige analyser af billeder og tekster.

Hvis du går ind under Fagsider og vælger dansk, bør du sætte dig ind i analysemodellerne for Sagprosa, Billeder (Aviser og blade) samt farver og deres betydning.

Forskellen på de konkrete modeller og en hjemmeside analyse er primært, at du ved hjemmesideanalyse skal forholde dig mere til mediet, som baggrund for din analyse. En hjemmeside er jo typisk en blanding af virkemidler fra tekst og billeder/farver m.v. Derudover er der, som angivet i de 2 links i #2, nogle mere tekniske aspekter ved mediet, du også bør komme ind på, hvor du, som #1 kommer ind på, også skal sammenligne med kommunikationen på hjemmesiden (brugervenlighed vs. målgruppe/kommunikation). På en hjemmeside kan du ikke se hver ting for sig, men bliver nød til at sætte det hele op mod hinanden, for at kunne vurdere helheden i den.

Brugbart svar (0)

Svar #5
12. januar 2007 af Katrine (Slettet)

Hey... jeg kunne ikke finde linket til analysen, men efter lidt søgning lykkedes det mig dog ;)

http://www.kommunikationsforum.dk/Log/webmodel.pdf


Skriv et svar til: Hjemmesider og web-steder

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.