Dansk

Norsk!!

20. juni 2007 af ViSe (Slettet)
Hej..
Jeg skal op i dansk imorgen, og kan så også godt trække en norsk tekst.. Er der nogen som kan forklare mig forskellen på nynorsk og bokmål?

Brugbart svar (0)

Svar #1
20. juni 2007 af -Zeta- (Slettet)

Nynorsk er det ene af de to officielle sprog i Norge, før 1929 kaldt landsmål. Nynorsk, der blev grundlagt af Ivar Aasen omkring 1850 på basis af norske dialekter, har været sidestillet med bokmål (riksmål) fra 1885.

Siden 1892 har nynorsk kunnet vælges som undervisnings- og administrationssprog i skolen. Tilslutningen, der kulminerede i 1944, hvor mere end 1/3 af folkeskoleeleverne blev undervist på nynorsk, var i 1990 faldet til ca. 17% og i 2006 til knap 14%. I norsk radio og tv skal mindst 25% af udsendelserne være på nynorsk. Den største forening til fremme af nynorsk er Noregs Mållag med ca. 18.000 medlemmer.

Bokmål er det andet af to officielle norske skriftsprog. Bokmål, som før 1929 kaldtes riksmål, er udviklet på grundlag af dansk skriftsprog. Bokmål er hovedsprog for ca. 86% af skoleeleverne i Norge.

Brugbart svar (0)

Svar #2
20. juni 2007 af -Zeta- (Slettet)

Fra Gyldendals Leksikon, 2006

Svar #3
20. juni 2007 af ViSe (Slettet)

Tak for det:) Kan du så også forklare hvordan man kan se forskel?

Brugbart svar (0)

Svar #4
20. juni 2007 af Andersen88 (Slettet)

nynorsk kan man til dels forstå. det andet er helt ude i hampen.

Svar #5
20. juni 2007 af ViSe (Slettet)

Nå, jeg troede faktisk at det var omvendt.. hehe..

Brugbart svar (0)

Svar #6
20. juni 2007 af -Zeta- (Slettet)

Det er også omvendt. Bokmål læner sig utroligt meget op ad det danske, mens at nynorsk er helt ude i hampen. :-)

Skriv et svar til: Norsk!!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.