Generelt
Syllogisme
"Alle terrorister er arabere" - sandt
Svar #2
27. oktober 2007 af DanielPetersen (Slettet)
"Alle terrorister er arabere" - sandt
"Alle arabere er terrorister" - falsk
Svar #4
27. oktober 2007 af eksamenshaj (Slettet)
Svar #5
27. oktober 2007 af pa8n (Slettet)
På Filippinerne er der en muslimsk-arabisk terror-grupper, som vil tage magten i landet og gøre det muslimsk. Filippinerne har været en spansk koloni, 80 - 90 % dyrker den katolske trosretning, så det er jo tosset at denne terrorgruppe har den holdning.
I Israel vil den nye terrorgruppe udrydde af jøder.
En anden terror holder til i Tjetjenien, som ironisk nok er muslimsk.
Den talibanske terrorgruppe er muslimsk, og vil have at alle i Afganistan skal være muslimer.
(Al-Qaeda vil have hele verden muslimsk - Det er et faktum!)
Samme terror-grupper i Irak gøre helt analog til de andre; vil udrydde demokratiet.
I Somalia (hvor en stor del er kristne og en stor del er muslimer) vil en muslimsk milits tage magten og gøre landet muslimsk.
Så er der jo også de muslimsk-pakistanske terrorgrupper der hærger Indien.
Jeg kan fortsætte.. men pointen er at de største og brutale terror-grupper er arabiske/muslimske.
Svar #6
27. oktober 2007 af Darwin (Slettet)
For all x: [x er terrorist -> x er araber]
og
~For all x: [x er araber -> x er terrorist]
= Der er en x: ~[x er araber -> x er terrorist]
= Der er en x: [x er araber & ~x er terrorist]
Svar #7
27. oktober 2007 af FredeW (Slettet)
1) lærte at skelne mellem arabere og muslimer
2) ikke forsøgte at konkludere noget generelt ud fra situationen i 2007 og mediernes dækning (se evt. her http://en.wikipedia.org/wiki/Terror_group)
samt 3) definerede en terrorgruppe
Svar #8
28. oktober 2007 af Epimetheus (Slettet)
Svar #9
30. oktober 2007 af parisa (Slettet)
Jeg kan næsten ikke lade være med at smide ind her, at Iran, ja, sådan Iran i det hele taget.. betragtes af resten af verden, USA in particular, som terrorist-org. nr 1.. Det kan man så mene om hvad man vil.. Men pointe, pointe: iranerne er slet ikke arabere.. og mange af dem er end ikke muslimer.. også kan du vende den om at sige, at nogle af dem er muslimer men ikke arabere..(også kan jeg tilføre her, som #7 også har gjort at der faktisk ikke en ret stor sammenhæng ml. muslimer og arabere, og at er faktisk også findes pæredanske muslimer - fx den meget berømte imam Abdul wahid pedersen...)
hahaha, så faldt din påstand ligesom lidt til jorden - ik? Jeg håber for din egen skyld at du ikke forsøger med sådan noget lommeargumentation til eksamen (for hvis du fortsætter sådan, gør du mi meget irriteret,også kunne det jo være, siden jeg er muslim, at jeg valgte at springe Danmark i stykker:))
Skriv et svar til: Syllogisme
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
